Jaunumi

03.11.2022.
Sirds mazspējas pacienta un aprūpētāja vajadzību un pienākumu vadlīnijas
Starptautiskā organizācija GLOBAL HEART HUB (globalhurthub.org), kas apvieno sirds un asinsvadu slimību pacientu organizācijas visā pasaulē, izstrādājusi globālu dokumentu "Sirds mazspējas pacienta un aprūpētāja vajadzību un pienākumu vadlīnijas".  Pacienta/aprūpētāja vajadzību un pienākumu vadlīnijās ir izklāstītas vajadzības un pienākumi, lai atbalstītu starptautiski atzīta aprūpes standarta izveidi un ieviešanu sirds mazspējas pacientiem.
Vadlīnijās apkopotā informācija domāta:
 • Pacientiem un aprūpētājiem
 • Veselības aprūpes nodrošinātājiem un maksātājiem
 • Politikas izstrādātājiem un citām ieinteresētajām pusēm.
Šo dokumentu ir atbalstījušas globāli vairāk nekā 30 organizācijas, tostarp, pacientu organizācijas (arī biedrība ParSirdi.lv un Latvijas Kardiologu biedrība).
Lai iepazītos un lejuplādētu vadlīnijas, lūdzu spiediet uz saites zemāk:
Lasīt vairāk
10.05.2022.
Jauns buklets: pacienta ceļš - no simptomiem līdz diagnozei
Lai palīdzētu pacientiem saprast, kā rīkoties, ja ir aizdomas par sirds mazspēju, kādus jautājumus uzdot ārstam un kādi ir soļi, kas parasti jāveic, lai varētu savlaicīgi izslēgt vai tomēr apstiprināt sirds mazspējas diagnozi un uzsākt ārstēšanu, biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāju Gintu Kamzolu ir izstrādājusi jaunu bukletu pacientiem. Lai lejuplādētu materiālu, lūdzu, nospiediet uz šo saiti: sirds_mazspeja_A5_preview2 (1)
Lasīt vairāk
08.05.2022.
Aicinām uz videokonsultācijām ar kardiologiem
Sirds mazspējas dienu ietvaros, pieredzējuši kardiologi no 10.-20.maijam attālināto konsultāciju platformā Medon.lv sniegs bezmaksas konsultācijas sirds mazspējas pacientiem un cilvēkiem, kuriem ir sirds mazspējas simptomi un aizdomas par slimības iespējamību. Pieteikties konsultācijai ir pavisam vienkārši. Dodieties uz mājas lapu www.medon.lv/sirdsmazspej un aizpildiet pieteikuma anketu, pēc tam ar Jums sazināsies Medon.lv pārstāvis, lai vienotos par abpusēji ērtāko konsultāciju laiku.    
Lasīt vairāk
05.05.2022.
No 10.maija Latvijā norisināsies Sirds mazspējas dienas
Lai vērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu par slimības simptomiem un riska fakoriem, no 10.maija Latvijā norisināsies akcija “Lai sirds spēj vairāk!”, kuru organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību un starptautisko organizāciju Global Heart Hub. Akcijas ietvaros iedzīvotājiem būs iespēja pasākumos Rīgā un Jelgavā pārbaudīt sirds veselību un saņemt izglītojošus materiālus, kā arī konsultēties ar pieredzējušiem kardiologiem video konsultācijās.

Aicinām uz izglītojošām un informatīvām aktivitātēm iedzīvotājiem:

10.-20.maijā norisināsies kardiologu video konsultācijas Pieredzējuši kardiologi attālināto konsultāciju platformā Medon.lv sniegs bezmaksas konsultācijas sirds mazspējas pacientiem un cilvēkiem, kuriem ir sirds mazspējas simptomi un aizdomas par slimības iespējamību. Lai pieteiktos konsultācijai, dodieties uz mājas lapu www.medon.lv/sirdsmazspeja 11.maijā plkst.12.00-16.00 ielūdzam uz “Sirds veselības māju” Rīgas Centrāltirgū, Nēģu laukumā (Informācijas centra telpās) Pasākuma ietvaros ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pārbaudīt pulsu, konsultēties par sirds mazspēju ar kardiologu, kā arī saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds veselību 14.maijā plkst.11.00-15.00 norisināsies “Sirds veselības diena” Jelgavā (Raiņa parkā pie Jelgavas poliklīnikas) Plkst.11.00 Izglītojošas un iedvesmojošas kardiologu lekcijas iedzīvotājiem:
 • Sirds veselības dienu atklās Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis
 • Jelgavas poliklīnikas kardioloģes dr.Marinas Kovaļenko lekcija “Lai sirds spēj vairāk!”
Plkst.11.00-15.00 Ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pārbaudīt pulsu, kā arī saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds veselību.
Lasīt vairāk
14.03.2022.
Jaunas zāles sirds mazspējas pacientiem samazina mirstību un hospitalizāciju
Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi medikamenta - empagliflozīns - izmantošanu simptomātiskas hroniskas sirds mazspējas ārstēšanai pieaugušajiem neatkarīgi no kreisā kambara izsviedes frakcijas.1 EK apstiprinājums nozīmē, ka empagliflozīna sirds mazspējas indikācija tiek paplašināta, piemērojot to visā kreisā kambara izsviedes frakcijas spektrā pieaugušajiem, tostarp pacientiem ar saglabātu izsviedes frakciju (turpmāk – HFpEF). Sirds mazspēja skar vairāk kā 15 miljonu cilvēku Eiropā un ir iemesls gandrīz 2 miljoniem hospitalizāciju gadā.2 Apmēram pusei šo pacientu ir sirds mazspēja ar saglabātu izsviedes frakciju,3 kas līdz šim ir bijusi viena no lielākajām nepieciešamībām kardiovaskulārajā medicīnā, pamatojoties uz HFpEF prevalenci, sliktiem iznākumiem un specifiskās ārstēšanas iespēju trūkumu.4,5 Apstiprinājums ir sniegts, pamatojoties uz EMPEROR-Preserved III fāzes klīnisko pētījumu, kurā tika izvērtēta 10 mg empagliflozīna devas iedarbība, salīdzinot ar placebo vienu reizi dienā, pievienojot tos papildus standarta ārstēšanai 5 988 pieaugušiem sirds mazspējas pacientiem ar kreisā kambara izsviedes frakciju virs 40%.6 Šajā klīniskajā pētījumā empagliflozīna iedarbība liecināja par nozīmīgu kombinētā primārā mērķa kritērija - kardiovaskulāras nāves vai hospitalizācijas sirds mazspējas dēļ - relatīvā riska samazināšanos par 21% (absolūtā riska samazināšanās 3,3%; riska attiecība: 0,79; 95% ticamības intervāls: 0,69 – 0,90) neatkarīgi no izsviedes frakcijas vai diabēta esamības.6  EMPEROR-Preserved klīniskais pētījums ietilpst visplašākajā un visaptverošākajā SGLT2 inhibitoru izpētes programmā EMPOWER, kurā pēta empagliflozīna iedarbību visā plašā kardiovaskulāro, nieru un metabolo slimību spektrā. Šobrīd medikamentu pacientiem var nozīmēt kardiologs vai ģimenes ārsts, pagaidām Latvijā tas nav iekļauts valsts kompensējamo medikamentu sarakstā. Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu. Atsauces:
 1. European Commission. Union Register of medicinal products for human use. Available at: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/html/h930.htm. Last accessed: March 2022.
 2. Health Policy Partnership. Heart failure policy and practice in Europe. Available at: https://www.healthpolicypartnership.com/app/uploads/Heart-failure-policy-and-practice-in-Europe.pdf Last accessed: March 2022.
 3. Andersen MJ, Borlaug BA. Heart failure with preserved ejection fraction: current understandings and challenges. Curr Cardiol Rep. 2014 Jul;16(7):501.
 4. Butler J, Fonarow G, Zile M, et al. Developing therapies for heart failure with preserved ejection fraction: Current State and Future Directions. JACC Heart Fail. 2014 Apr;2(2):97–112.
 5. Shah SJ, Borlaug B, Kitzman D, et al. Research priorities for heart failure with preserved ejection fraction. Circulation. 2020; 141:1001–26.
 6. Anker S, Butler J, Filippatos G, et al. Empagliflozin in Heart Failure with a Preserved Ejection Fraction. N Engl J Med. 2021;10.1056/NEJMoa2107038.
Lasīt vairāk
23.09.2021.
29. septembrī Rīgā notiks “Sirds dienas festivāls”
Lai atzīmētu Pasaules Sirds dienu, šī gada 29. septembrī no plkst. 15:00 līdz 19:00 Vidzemes tirgus teritorijā, Brīvības ielā 90, Rīgā, norisināsies “Sirds dienas festivāls” – izglītojošs un sportisks sirds un asinsvadu veselībai veltīts pasākums. “Sirds dienas festivālu” organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību un Rīgas domes Labklājības departamentu. Pasākuma mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību sirds veselībai un sniegt iespēju bez maksas pārbaudīt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus, saņemt speciālistu ieteikumus, smelties idejas aktīvai un veselīgai dzīvei jebkurā vecumā. Lai noskaidrotu, kādi ir Latvijas iedzīvotāju veselības paradumi un izplatītākie riska faktori, 2019. gadā tika veikts „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījums”. Pētījumā piedalījās 4070 respondenti vecumā no 25 līdz 75 gadiem. Līdzīgs pētījums Latvijā tika veikts 2009. gadā. Pētījumā tika atklāts, ka paaugstināts arteriālais asinsspiediens virs 140/90 mmHg ir 36% Latvijas iedzīvotāju, paaugstināts “sliktais” jeb zema blīvuma holesterīna līmenis virs 3 mmol/l ir 62% iedzīvotāju, savukārt paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis asinīs virs 5,6 mmol/l ir 27% Latvijas iedzīvotāju. Prof. Andrejs Ērglis, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents: “Rūpes par sirds veselību sākas no mazotnes. Tas, cik daudz mēs kustamies, kā ēdam, kā rūpējamies par savu garīgo veselību, ietekmē mūsu sirdi visa mūža garumā. Ir slimības, pret kurām efektīvākā profilakse ir vakcinēšanās. Savukārt sirds un asinsvadu slimības daudzos gadījumos varam novērst mēs paši – gan ar veselīgu dzīvesveidu, gan savlaicīgām veselības pārbaudēm un riska faktoru mērījumiem, regulāri pārbaudot asinsspiedienu, holesterīna līmeni, glikozes līmeni asinīs. Ja šie rādītāji ir paaugstināti, ir svarīgi kopā ar ārstiem meklēt risinājumus – veikt izmaiņas dzīvesveidā un uzsākt ārstēšanu, ja tāda ir nepieciešama. Novēlu mums visiem kļūt atbildīgākiem un cieņpilnākiem pret sevi – ieguvēji būsim gan mēs paši, gan mūsu ģimenes, gan Latvija kā valsts.” Inese Mauriņa, biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Pandēmija ir parādījusi, cik trausla patiesībā ir mūsu veselība, tāpēc svarīgi par to rūpēties ne tikai tad, kad slimība jau klauvē pie durvīm, bet darīt to arī ikdienā, gan, regulāri veicot veselības pārbaudes, ievērojot veselīgu dzīvesveidu un klausot ārstu ieteikumiem. Šogad, atzīmējot Pasaules Sirds dienu kopā ar kardiologiem, pieredzējušiem treneriem, uztura ekspertiem vēlamies atgādināt iedzīvotājiem par veselīga dzīvesveida lomu sirds veselības stiprināšanā un iedvesmot aktīvai un enerģiskai dzīvei visa mūža garumā! Aicinu izmantot iespēju tikties klātienē ar speciālistiem, saņemt konsultācijas un ieteikumus veselīgākai dzīvei un pārbaudīt savu sirds veselību!” Prof. Kārlis Trušinskis, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītājs:“Pasaules Sirds diena tiek atzīmēta rudenī, dabas veltēm bagātā laikā, kas ļauj ēdienkartē iekļaut gan veselīgus pašmāju sezonālos produktus, gan nodarboties ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā. Sirds veselība ir cieši saistīta ar mentālo veselību, tāpēc steidzīgajā ikdienas ritmā aicinu atrast brīdi arī kvalitatīvai atpūtai – apmeklēt teātri vai koncertu, lasīt dzeju, un kādreiz arī bez sirdsapziņas pārmetumiem vienkārši palikt mājās pie kamīna ar iesākto grāmatu vai satikt draugus un kopīgi pavakariņot. Palutiniet sevi un savu sirdi! Taču neaizmirstiet pārbaudīt savu veselību un nepieciešamības gadījumā konsultēties ar ārstu!” Pasākuma ietvaros no plkst. 15:00 līdz 19:00 būs iespēja bez maksas veikt kopējā holesterīna, asinsspiediena un glikozes mērījumus. Īpaši izveidotā “Holesterīna stacijā” varēs veikt sliktā jeb ZBL holesterīna mērījumus un konsultēties ar speciālistiem par iegūtajiem rezultātiem. Tāpat šajā laikā notiks virkne izglītojošu un iedvesmojošu aktivitāšu, kurās aicināts iesaistīties ikviens interesents. Pasākuma norises programma:
 • 15:00 notiks pasākuma svinīgā atklāšana, kuru vadīs TV personība Aivis Ceriņš.Pasākuma atklāšanā piedalīsies: prof. Andrejs Ērglis, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, Inese Mauriņa, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja, Ilmārs Dūrītis, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, Viesturs Kleinbergs, Rīgas domes deputāts, Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs, Liene Sondore, sertificēta uztura speciāliste.
 • 15:00 – 19:00 Bezmaksas sirds veselības skaitļu mērījumi un speciālistu konsultācijas. (asinsspiediens, glikozes līmenis, kopējais holesterīna līmenis, ZBL jeb “sliktais” holesterīns)
 • 15:30 – 16:30 Uztura meistarklase ar uztura speciālisti Lieni Sondori
 • 15:30 – 17:00 Nūjošanas nodarbība
 • 16:00 – 17:00 Līnijdeju nodarbība
 • 17:00 – 18:00 Cigun nodarbība
 • 18:00 – 19:00 Vingrošanas nodarbība
Apmeklētājiem būs iespēja saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par veselīgu dzīvesveidu un riska faktoriem, kā arī iedvesmojošas receptes veselīgām un garšīgām maltītēm. UZMANĪBU! Ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības noteikumus, pasākuma dalībniekiem būs jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments. Sertifikātu var uzrādīt drukātā formātā vai elektroniski (kā QR koda attēlu vai PDF viedierīcē). Atgādinām sirds veselības skaitļus, kuriem ir jāpievērš uzmanība:
 • Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg. Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.
 • Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē. Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.
 • Kopējā holesterīna līmenim ir jābūt zem 5,0 mmol/l. Triglicerīdu līmenim (tautas valodā – parastie tauki) ir jābūt zem 1,7 mmol/l. ZBLH (tautas valodā – sliktais holesterīns) līmenim ir jābūt zem 3 mmol/l. Cilvēkam ar kādu no sirds un asinsvadu slimībām ZBLH līmenim ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
 • Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9. Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)² Jums ir lieka ķermeņa masa, ja ĶMI = 25 – 29,9 Jums ir aptaukošanās, ja ĶMI ³ 30
 • Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis asinīs ir 6,1 – 6,9 mmol/l.
Informējam, ka pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts. Veselības veicināšanas nodarbības notiek Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/021 “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros.
Lasīt vairāk
27.07.2021.
Jaunas tehnoloģijas sirds mazspējas ārstēšanai
Pagarinoties cilvēka mūžam, palielinās arī to pacientu skaits, kas sirgst ar sirds mazspēju.Pateicoties arvien jauniem zinātnes pētījumiem un tehnoloģiju attīstībai, ir iespējams labāk palīdzēt sirds mazspējas pacientiem. Par to, kādas ir jaunākās pieejamās tehnoloģijas un kādi ir jaunākie pētījumi, kas jau drīzumā palīdzēs daudziem pacientiem uzlabot veselību, lasiet žurnāla “Ievas Veselība” rakstā: “Sirds mazspēja. Nākotnes zinātnes izaicinājums.”
Lasīt vairāk
01.07.2021.
Kā Covid-19 var ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu
Sirds mazspējas darba grupas vadītāja Ginta Kamzola žurnālam "Ārsts.lv" skaidro kā Covid-19 ietekmē sirds mazspējas pacientus, kādi izmeklējumi būtu nepieciešami un kas būtu jāpatur prātā.
Rakstu varat izlasīt klikšķinot šeit.
Lasīt vairāk
24.05.2021.
Kardioloģe dr.Kamzola skaidro par sirds mazspējas simptomiem, diagnostiku un ārstēsanu.
Atzīmējot Sirds mazspējas dienu, maijā norisinājās diskusija ar Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāju, kardioloģi dr.Gintu Kamzolu. Kardioloģe atbildēja uz biežākajiem pacientu jautājumiem par sirds mazspējas simptomiem, diagnostiku, kā arī jautājumiem, kas saistīti ar sekmīgu sirds mazspējas ārstēšanu. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=HlyDux7grf4[/embed]
Lasīt vairāk
20.05.2021.
TIEŠRAIDE - Sirds mazspēja – kā atpazīt, diagnosticēt un ārstēt?
                      [embed]https://youtu.be/JRxVKPvqdsM[/embed]
Lasīt vairāk
11.05.2021.
Aicinām uz tiešsaistes diskusiju par sirds mazspēju
Lai uzzinātu vairāk par sirds mazspēju, aicinām uz tiešsaistes sarunu ar kardioloģi dr.Gintu Kamzolu “Sirds mazspēja – kā atpazīt, diagnosticēt un ārstēt?” 20.maijā plkst.19.00, kas norisināsies biedrības ParSirdi.lv Facebook kontā @ParSirdi.lv, kā arī tiks translēta mājaslapā www.sirdsmazspēja.lv. Ikvienam būs iespēja uzdot jautājumu, atsūtot to iepriekš uz
info@parsirdi.lv vai rakstot jautājumus tiešsaistē.
Sīkāka informācija drīzumā sekos.
Lasīt vairāk
11.05.2021.
Atzīmējot Sirds mazspējas dienu, kardiologi mudina neignorēt simptomus un laicīgi vērsties pie ārsta
Lai vērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu par slimības simptomiem un riska fakoriem, 11.-14.maijā Latvijā tiek atzīmētas Sirds mazspējas dienas. Ņemot vērā Covid-19 ietekmi uz pacientu ārstēšanās pieejamību un komplikācijām, ko var radīt vīruss, šogad īpaša uzmanība tiek vērsta savlaicīgai slimības atklāšanai un pacientu līdzestības veicināšanai. Sirds mazspēja ir slimība, kas var attīstīties jebkuras savlaicīgi nediagnosticētas un neārstētas sirds un asinsvadu slimības rezultātā. Saskaņā ar datiem populācijā sirds mazspēja ir 2% iedzīvotāju, vairāk vecuma grupā virs 80 gadiem – 12-14% iedzīvotājiem. Sirds mazspēja parasti ir citas sirds slimības sekas, tāpēc gados vecāku cilvēku vidū ir lielāks sirds mazspējas pacientu īpatsvars. Tiek lēsts, ka Latvijā sirds mazspēja varētu būt aptuveni 50 000 cilvēku. Sirds mazspējas simptomu pasliktināšanās ir visbiežākais hospitalizācijas iemesls pacientiem pēc 65 gadu vecuma. Tā kā Latvijā nav pieejami precīzi dati par sirds mazspējas izplatību un hospitalizācijas biežumu, šogad Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā ir uzsākts Sirds mazspējas reģistrs hospitalizētajiem pacientiem ar sirds mazspēju un samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju.  Tas dos iespēju noskaidrot, cik daudz sirds mazspējas pacientu ar samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju gada laikā tiek stacionēti Latvijas Kardioloģijas centrā, kā arī sniegs precīzu šo pacientu grupas raksturojumu. Latvijas Kardiolgu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja kardioloģe Ginta Kamzola: “Lai arī atsevišķu slimību gadījumā sirds strukturālas izmaiņas, kas saistītas, piemēram, ar gēnu mutācijām, nav iespējams pilnībā novērst, šobrīd ir pieejama efektīva terapija, kas sirds mazspējas pacientiem ļauj ilgstoši saglabāt pietiekami labu dzīves kvalitāti un turpināt ierastos ikdienas darbus. Ārstēšanas efektivitāti lielā mērā nosaka savlaicīgi noteikta diagnoze un savlaicīgi uzsākta ārstēšana. Daudzu sirds slimību gadījumā sirds mazspējas attīstība ir pilnībā novēršama, ja vien šīs slimības tiek diagnosticētas un sekmīgi ārstētas, nepieļaujot paliekošu sirds muskuļa strukturālu izmaiņu attīstību. Tādēļ parādoties jebkādiem simptomiem, kas varētu liecināt par iespējamu sirds slimību (sāpes krūtīs, pārsitieni, paātrināta sirdsdarbība, elpas trūkums, potīšu tūska), būtu nekavējoties jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu savu sirds veselību un nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanu, nepieļaujot slimības tālāku attīstību.” Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Lai arī slimību, var diezgan savlaicīgi diagnosticēt un uzsākt ārstēšanu, daudzi pacienti par sirds mazspēju uzzina novēloti, kad jau radušās slimības komplikācijas. Īpaši liela piesardzība pandēmijas laikā ir jāievēro sirds un asinsvadu slimību pacientiem. Tāpēc, atzīmējot Sirds mazspējas dienu, aicinu ikvienu rūpēties par savu veselību, dodoties uz regulārām veselības pārbaudēm, lai savlaicīgi atklātu slimības simptomus, kā arī sekot līdzi ārstu norādēm, lietojot atbilstošas medikamentu devas un ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus.” Kardioloģes ieteikumi sekmīgai sirds mazspējas ārstēšanai:
 1. Precīzi ievērojiet nozīmēto medikamentu lietošanas režīmu un regulāri veiciet visus ieteiktos izmeklējumus!
 2. Centieties saglabāt možu noskaņojumu, atrast laiku pastaigām svaigā gaisā un mērenām fiziskām aktivitātēm, lietojiet veselīgu uzturu! Tas noteikti nāks par labu Jūsu sirds veselībai.
 3. Atrodiet laiku, lai uzzinātu vairāk par sirds mazspēju un to, ko pats varat darīt savas veselības labā. Labāka savas slimības izpratne ļaus sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus. Ieskatieties sirdsmazspeja.lv 
Sirds mazspējas izplatītākie simptomi:
 • pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
 • elpas trūkums,
 • nogurums un nespēks,
 • paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
Sirds mazspējas dienas aktivitātes atblasta SIA Novartis Baltics
Lasīt vairāk
13.04.2021.
Sirds slimību pacienti pret COVID-19!
Tā kā Covid-19 pandēmija turpina apdraudēt cilvēkus, kuriem jau ir problēmas ar sirds un asinsvadu veselību un tos, kuri ir risku grupā, starptautiskā pacientu organizācija Global Heart Hub sadarbībā ar biedrību ParSirdi.lv ir uzsākusi starptautisku kampaņu, kuras mērķis ir glābt dzīvības, samazināt invaliditāti, palielināt informētību un aicināt rīkoties. Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja: “Šī pandēmija ir satricinājusi visu pasauli, tajā skaitā, arī veselības aprūpes sistēmu un mūsu pašu veselību. Daudzi no pacientiem vēl joprojām baidās apmeklēt ārstniecības iestādes un atceļ plānotās vizītes. Šī kavēšanās meklēt palīdzību var apdraudēt mūsu veselību un dzīvību. Ir pienācis laiks sirds veselību nolikt pirmajā vietā, tāpēc mēs pievienojamies globālajai kampaņai un aicinām ieklausīties savā sirdī un rīkoties.” Saskaņā ar jaunākajiem Pasaules Sirds federācijas (World Heart Federation) datiem, kopš pandēmijas sākuma ar sirds slimībām saistīto nāves gadījumu skaits ir pieaudzis līdz 139%. Slimnīcu apmeklējumi visā pasaulē ir samazinājušies par 76%. Pacientu skaits ar infarktu, kuri meklē steidzamu stacionāro aprūpi ir samazinājies par 58%, vairākos gadījumos cilvēkiem ir apstājusies sirds mājas apstākļos. Visā pasaulē ir ievērojami samazinājusies sirds un asinsvadu pacientu uzņemšana slimnīcās. Kampaņa ietver 3 nozīmīgus vēstījumus: Pēdējo mēnešu laikā cilvēki ar infarkta un insulta simptomiem ir kavējušies meklēt palīdzību bailēs no Covid-19. #PaklausiUnEj vēstījums ir vienkāršs – ja parādās infarkta vai insulta simptomi nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību. Kad runā Tava sirds… #PaklausiUnEj. Vēstījums #Ieklausies mudina pacientus būt informētiem, zināt  simptomus un nepieciešamības gadījumā meklēt palīdzību. Ja sirds tev kaut ko saka #Ieklausies. #Nekavējies vēstījums ir adresēts veselības aprūpes sniedzējiem, kuriem nācies pārorientēt slimnīcas resursus, kā rezultātā būtiski ietekmē sirds veselības pakalpojumus. Jo katra sekunde ir dārga, #Nekavējies. Nacionālās klīniskās organizācijas un tādas starptautiskas organizācijas kā Pasaules Sirds federācija, Eiropas Kardiologu biedrība, Starptautiskā aterosklerozes biedrība (IAS), FH Europe un citas ir apvienojušās, lai dalītos ar šiem svarīgajiem vēstījumiem. Sirds simptomu ignorēšana vai ārstēšanas kavēšanās rada nopietnu komplikāciju risku un dzīvībai bīstamas situācijas. Global Heart Hub COVID-19 kampaņa aicina rīkoties, ja runa ir par sirds slimību simptomiem. Agrīna simptomu atpazīšana ir atslēga, lai nodrošinātu vislabāko iespējamo ārstēšanas rezultātu. Kampaņas mērķis ir pārliecināt pacientus, ka nokļūstot slimnīcā, saslimšana ar Covid-19 ir samazināta līdz minimumam. Uzziniet vairāk: https://globalhearthub.org/covid-response/
Lasīt vairāk
08.03.2021.
Akcijā #KafijaNoSirds speciālisti skaidros par kafijas ietekmi uz sirds veselību
Daudziem diena nav iedomājama bez vairākām tasītēm kafijas. Kafijas lietošanai ir daudz plusu arī sirds veselībai. Ir veikti daudz un dažādi zinātniski pētījumi par kafijas un kofeīna ietekmi uz organismu, un pēdējo gadu laikā zinātnieki ir atklājuši, ka labo īpašību kafijā ir ievērojami vairāk nekā slikto. Vairāki norvēģu un somu medicīniskie pētījumi norāda uz to, ka kafija ir lielākais antioksidantu avots ziemeļnieku (arī latviešu) diētā. Cilvēki uzņem ap 64% antioksidantu no kafijas vien, kas kopā ar vīnu un augļiem stipri paaugstina labo ietekmi uz asinsriti un holesterīna līmeni asinīs. Tāpēc, kafijas patēriņš ir izteikti saistīts ar sirds un asinsvadu slimību un smadzeņu insulta riska samazināšanos. Lai uzzinātu vairāk par to, kā tieši kafija ietekmē mūsu veselību, ko par to saka jaunākie zinātniskie pētījumi un kāda kafija ir veselīgākā vēlamies aicināt uz kafiju kopā ar Vidusjūras diētas eksperti, kardioloģi dr. Ivetu Mintāli 8.martā plkst.20.00 ParSirdi.lv sociālā tīkla Facebook platformā. Uzdodiet savus jautājumus par un ap kafiju kardioloģijei dr. Ivetai Mintālei līdz 5. martam rakstot uz e-pastu: info@parsirdi.lv Sekojiet informācijai visas nedēļas laikā – būs iedvesmojoši raksti, skaidrojumi, kā arī konkursi par un ap kafijas tēmu. Tāpat savus ieteikumus sniegs un ar pieredzi dalīsies kafijas un gastronomijas speciāliste (kafijas grauzdētava “80 plus”, Barselonā) Anete Dinne (https://gastroconnoiseur.art). Vairāk par kafijas pozitīvajām īpašībām lasi: vidusjurasdieta.lv, kā arī seko Facebook: @vidusjurasdieta.lv un Instagram: vidusjurasdieta.lv. Paldies Merrild par uzmundrinošo atbalstu akcijai #KafijaNoSirds! 
Lasīt vairāk
22.02.2021.
Kādiem rādītājiem jāseko sirds mazspējas pacientiem?
Kardioloģe Ginta Kamzola: Kādiem rādītājiem jāseko sirds mazspējas pacientiem un kā jārīkojas, lai novērstu slimības saasinājumus?
Galvenais, kas, manuprāt, ikvienam ar jebkuru hronisku slimību tagad būtu jādara – jāmēģina maksimāli novērst tās paasinājumus. Cilvēki parasti zina iemeslus, kāpēc viņiem mēdz kļūt sliktāk. Ja tā ir sirds mazspēja, tad vislielākais un biežākais grēks ir nelietot medikamentus, kas izrakstīti, lai sirds strādātu efektīvāk. Jo, tiklīdz zāles netiek regulāri iedzertas – kaut vai piemirstas ieņemt urīndzenošo tabletīti –, uzreiz pieaug elpas trūkums un parādās tūska. Sāk velties sniega bumba, kuru grūti apturēt, un tad seko zvans ārstam vai neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai un varbūt pat jādodas uz slimnīcu. To sauc par sirds mazspējas dekompensāciju, un viena no tās izpausmēm ir tā dēvētā kardiālā jeb sirds astma, kad cilvēks nevar apgulties, jo guļus stāvoklī viņam trūkst elpas, un vieglāk kļūst tikai tad, ja gultā atrodas pussēdus, atspiežot muguru pret spilveniem... Turklāt šobrīd, kad pieaug stacionēto kovidpacientu skaits, šis galīgi nav piemērots brīdis, lai ar sirds mazspējas simptomu pasliktināšanos nonāktu slimnīcā.
Aicinām lasīt rakstu, klikšķinot šeit.
Lasīt vairāk
18.02.2021.
Labas ziņas kafijas cienītājiem!
Labas ziņas kafijas cienītājiem - kafijas lietošana ikdienā samazina sirds mazspējas risku! Analizējot 3 apjomīgus pētījums, kas saistīti ar sirds saslimšanām, tika noskaidrots, ka izdzerot 1 vai vairākas tasītes kofeīna saturošas kafijas samazinās sirds mazspējas risks. Jāatzīmē, ka tas neattiecās uz kafiju bez kofeīna, kas tieši pretēji  varētu veicināt saslimšanu ar sirds mazspēju. Pagaidām gan vēl trūkst pārliecinošu pierādījumu, ka kafijas lietošanas daudzuma palielināšanai varētu būt tāds pats efekts kā smēķēšanas atmešanai, fizkultūrai vai svara samazināšanai. Uzziniet vairāk par pētījuma rezultātiem: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210209083513.htm?fbclid=IwAR0yV92TUPw5ZRIxLXdrvvsNe8YQlcVWGDVTEd2W1gbNxLhVCIGCAUxRh4w  
Lasīt vairāk
30.11.2020.
Kardioloģe Ginta Kamzola par sirds mazspējas diagnostiku un ārstēšanu
Kā pasargāt savu sirdi COVID-19 laikā, kā rīkoties pacientiem, kuriem ir sirds mazspēja un kā slimību vislabāk ārstēt? Noskaties Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģes Gintas Kamzolas atbildes uz šiem un citiem aktuālajiem jautājumiem!      
Uzzini atbildes:
 • Kas izraisa sirds mazspēju?
 • Kādi ir tipiskākie sirds mazspējas simptomi?
 • Kādi izmeklējumi ir jāveic, lai diagnosticētu sirds mazspēju?
 • Vai var palaist garām sirds mazspēju?
 • Vai tiesa, ka sirds mazspējas pacientiem ir smagākas komplikācijas no COVID-19?
 • Vai mani sodīs, ja nevalkāju masku, jo esmu sirds mazspējas pacients un
 • man ir grūti elpot maskā?
 • Vai sirds mazspējas pacientam ir nepieciešams pulsa oksimetrs?
 • Par ko liecina mainīgs asinsspiediens un kā rīkoties?
 • Ko darīt, ja ārsts vairs neizraksta zāles asinsspiedienam, kuras lietoju
 • iepriekš, bet saka, ka var izrakstīt kā kompensētas tikai lētākās ar tādu pašu
 • aktīvo vielu?
 • Ir izoperēta mitrālā vārstule, taču nesen sākusies mirdzaritmija, lai gan
 • cītīgi lietoju zāles un ievēroju veselīgu dzīvesveidu. Kāpēc tā?
 • Kāpēc tik ilgi jāgaida rindā uz EHO un citiem izmeklējumiem?
 • Ārsts saka, ka man ir sirds mazspēja, bet nenozīmē ārstēšanu, kaut arī man
 • ir pastāvīgs nogurums, mēdz būt elpas trūkums un svīšana. Kāpēc tā?
 • Kā medikamenti uzlabos sirds mazspējas ārstēšanu?
 • Kāpēc pacienti dažkārt nelieto zāles atbilstoši ārsta norādījumiem?
 • Kā sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus?
Sirsnīgs paldies Stradiņa slimnīcai par sadarbību video tapšanā!
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=3afJ9nf1xn0&feature=youtu.be[/embed]
Lasīt vairāk
19.10.2020.
Globālā kampaņa aicina atpazīt un ārstēt sirds mazspēju
Dzīve ar sirds mazspēju ir grūtību un izaicinājumu pilna, bet īpaši liela piesardzība ir jāievēro pacientiem šajā – Covid-19 – uzliesmojuma laikā. Globālās kampaņas “Atpazīsti sirds mazspēju!” mērķis ir vairot izpratni par sirds mazspēju un uzsvērt to, cik svarīgi ir izprast to cilvēku vajadzības, kuri ir visneaizsargātākie pret Covid-19. Kāpēc izpratnes veidošana par sirds mazspēju ir tik svarīga? Sirds mazspēja ir nopietna hroniska slimība, kad sirds nespēj sūknēt pietiekami daudz asiņu, lai nodrošinātu visu orgānu vajadzības. Visbiežākie sirds mazspējas cēloņi ir koronārā sirds slimība, miokarda infarkts, iedzimti sirds defekti vai bojāti sirds vārstuļi. Simptomi ir: elpas trūkums, nogurums un ekstremitāšu pietūkums. Tiek lēsts, ka 1 no 5 cilvēkiem ir sirds mazspējas risks, un tas ir biežākais hospitalizācijas cēlonis cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Inese Mauriņa, biedrības Parsirdi.lv vadītāja, Global Heart Hub Sirds Slimību pacientu padomes pārstāve:“Statistikas dati liecina, ka Eiropā vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam sirds mazspēja ir aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā jau 7%. Un, lai arī mūsdienās slimību var savlaicīgi diagnosticēt un, uzsākot ārstēšanu, krietni uzlabot pacienta veselības stāvokli un prognozi, daudzi pacienti par slimību uzzina novēloti, kad jau radušās slimības komplikācijas vai arī nav pietiekami līdzestīgi ārstu nozīmētajai terapijai. It īpaši šobrīd, COVID-19, uzliesmojumu laikā ir ārkārtīgi svarīgi kontrolēt savus veselības rādītājus. Tāpēc aicinu ikvienu sirds mazspējas pacientu rūpēties par savu veselību, sekojot līdzi ārstu norādēm, lietojot atbilstošas medikamentu devas un iespēju robežās ievērojot arī veselīga dzīvesveida pamatprincipus un, protams, drošības ieteikumus. Tikai tā jūs samazināsiet iespējamo COVID-19 komplikāciju risku!” Sargiet sevi un cilvēkus, kas dzīvo ar sirds mazspēju COVID-19 pasaulei radījis vēl nebijušas sabiedrības veselības problēmas. Tā straujā izplatība ir radījusi ievērojamu satraukumu visā pasaulē. Saprotams, ka tie, kas dzīvo ar sirds mazspēju, ir noraizējušies.Aicinām jūs ievērot sabiedrības veselības ieteikumus, lai samazinātu inficēšanās risku un  izplatīšanās iespējas:
 • Regulāri un rūpīgi dezinficējiet rokas un mazgājiet tās ar ziepēm un ūdeni.
 • Uzturiet vismaz 2 metru attālumu starp sevi un citiem.
 • Izvairieties doties uz publiskām vietām.
 • Lietojiet aizsargmaskas publiskās vietās.
 • Izvairieties pieskarties acīm, degunam un mutei.
 • Pārliecinieties, ka arī apkārtējie cilvēki ievēro higiēnas prasības
 • Palieciet mājās pat ar nelieliem simptomiem, piemēram, klepu, galvassāpēm, vieglu drudzi. Izvairīšanās no kontakta ar citiem pasargās viņus no iespējam saslimt ar COVID-19 un citiem vīrusiem.
 • Ja Jums ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, meklējiet medicīnisko palīdzību.
 • Sekojiet jaunākajai informācijai no uzticamiem avotiem, piemēram, Pasaules Veselības organizācijas vai Slimību Profilakses un kontroles centra mājaslapās.
Atpazīstiet sirds mazspējas simptomus! Sirds mazspēja dažādus cilvēkus var ietekmēt dažādos veidos. Simptomi var parādīties pēkšņi un sākotnēji būt smagi (akūta sirds mazspēja), vai arī tie var parādīties laika gaitā un pakāpeniski pasliktināties (hroniska sirds mazspēja). Ja Jums ir sirds mazspēja, jums var būt viens vai vairāki no šiem simptomiem. Biežākie sirds slimību simptomi ir:
 • Klepus / sēkšana
 • Liels nogurums vai enerģijas trūkums
 • Apetītes zudums
 • Biežāka urinēšana, īpaši naktī
 • Ātra sirdsdarbība vai sirdsklauves
 • Elpas trūkums
 • Elpas trūkums, pat guļus stāvoklī
 • Tūska potītēs / pēdās / vēderā
 • Svara pieaugums īsā laika periodā (> 2 kg 2 dienu laikā)
Ja jums ir viens vai vairāki no šiem simptomiem, pat ja jums nav diagnosticētas sirds problēmas, jums jākonsultējas ar ģimenes ārsts. Par Global Heart Hub Global Heart Hub ir pirmā globālā bezpeļņas organizācija, kas izveidota, lai sniegtu atbalstu tiem, kurus skārušas sirds un asinsvadu slimības. Tā ir sirds slimību pacientu organizāciju alianse, kuras biedrs ir arī ogranizācija ParSirdi.lv. Tas mērķis ir radīt vienotu globālu atbalstu tiem, kas ir saskārušies ar kardiovaskulārajām saslimšanām. Kampaņas atbalstītāji un  partneri Šo kampaņu atbalsta Globālā Sirds centra Sirds mazspējas pacientu padome. Sirds mazspējas pacientu padome ir pacientu organizāciju alianse visā pasaulē, kas strādā ar pacientiem ar sirds mazspēju un viņu aprūpētājiem. Padomes prioritāte ir palielināt izpratni par sirds mazspēju, veicināt sabiedrības un veselības aprūpes izglītību un atbalstīt politiskos pasākumus nepietiekami atzītā un arvien apgrūtinošākajā slimību jomā. Vairāk par kampaņu: https://globalhearthub.org/heartfailure2020/
Lasīt vairāk
29.09.2020.
Kardiologi: rūpes par sirds veselību nekad nav bijušas tik svarīgas! Šodien atzīmē Pasaules Sirds dienu
Šogad, atzīmējot Pasaules Sirds dienu (29.septembrī), pacientu biedrība “ParSirdi.lv” ir veikusi aptauju* par sirds veselību un apkopojusi kardiologu ieteikumus sirds veselības stiprināšanai, kā arī iespējamo komplikāciju no COVID-19 risku mazināšanai. Kā liecina pacientu biedrības “ParSirdi.lv” septembrī veiktā aptauja*, daudzi cilvēki COVID-19 uzliesmojuma laikā pievērsušies “neveselīgiem paradumiem”. 36,6% aptaujāto vairāk laika pavadīja pie TV ekrāniem un datoriem, savukārt 33% respondentu palielinājās stress darbā un uztraukums par ģimenes finansēm, savukārt 25,1% aptaujāto dzīvesveids kļuva mazkustīgāks. Pozitīvi vērtējams, ka 30,2% respondentu bija vairāk laika, ko pavadīt svaigā gaisā, bet 20,7% aptaujāto dzīvesveids kļuva sportiskāks. Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis: "Neatkarīgi no gadalaikiem un dažādiem vīrusiem par sirds veselību ir jārūpējas katru dienu. Vienlaikus ir jāpatur prātā, ka cilvēki ar sirds un asinsvadu slimībām ir mazāk pasargāti gan no gripas, gan no SARS-CoV-2 – šajā gadījumā jo īpaši svarīgi ir ievērot visus profilaktiskos pasākumus, kā arī apzinīgi izpildīt ārstu norādījumus. Tas, ko es gribētu īpaši uzsvērt un lūgt – ja ir aizdomas par infarktu vai insultu, nekavējoties ir jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, arī Covid-19 laikā! Veselību visiem!" Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents prof.Kārlis Trušinskis: “Nav šaubu, ka COVID-19 ir bīstama slimība un joprojām ir daudz nezināmo. Vienlaikus ik dienu Latvijā vairāki desmiti cilvēku mirst no slimībām, kuras ir iespējams novērst un ārstēt, tajā skaitā, sirds un asinsvadu slimībām. Tādus riska faktorus kā augstu asinsspiedienu un holesterīna līmeni, neritmisku vai ātru pulsu, kā arī augstu cukura līmeni mūsdienās var pavisam vienkārši noteikt un, ja nepieciešams, tad kopā ar ārstu izrunāt atbilstošāko un efektīvāko terapiju. Tā mēs sevi varam pasargāt gan no sirds un asinsvadu slimību komplikācijām, gan no iespējamām sekām, kas var rasties pat tad, ja sanāk inficēties ar jauno vīrusu. Tāpēc es aicinātu ikvienu pārbaudīt savu veselību – kamēr ir iespēja, maksimāli daudz laika pavadīt fiziskās aktivitātēs svaigā gaisā, mazāk laika veltot viedierīcēm un gulēšanai dīvānā pie televizora.” Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja, kardioloģe Iveta Mintāle: “Lai mazinātu iespēju saslimt ar COVID-19 un gūt slimības komplikācijas, ir jākontrolē sirds slimību riska faktori! Cilvēkiem, kuriem jau ir izrakstīti medikamenti, tie ir jālieto apzinīgi – tā, kā ir noteicis ārsts. Bet protams, visa pamatā ir veselīgs dzīvesveids – ir jākontrolē svars, ēdienkartē iekļaujot daudzveidīgus sezonālos vietējos produktus, kā arī daudz jākustas – ja vien iespējams, tad svaigā gaisā!Tāpat ir nopietni jāapsver vakcinēšanās pret gripas vīrusu, īpaši pacientiem, kuriem jau ir kāda sirds un asinsvadu slimība. Tas ir svarīgi, lai mazinātu saslimšanas ar gripu iespējamību vai slimības gaitas intensitāti.” 7 kardiologu ieteikumi sirds veselības stiprināšanai un lai pasargātu sevi no slimības COVID-19 komplikācijām:
 1. Ievērot drošības noteikumus slimības izplatības mazināšanai, tajā skaitā, ievērot 2 metru distanci un bieži mazgāt rokas.
 2. Ievērot veselīgu dzīvesveidu – lai stiprinātu savu imunitāti un sirds veselību, ir svarīgi gan veselīgi ēst, gan ik dienu veltīt laiku fiziskām aktivitātēm, ja iespējams, svaigā gaisā, kā arī atmest kaitīgos ieradumus.
 3. Rūpīgi kontrolēt savus veselības rādītājus – asinsspiedienu, pulsu, holesterīna un cukura līmeni asinīs.
 4. Veikt ikgadējo veselības profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta, lai laicīgi atklātu slimības riskus un nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanos.
 5. Apzinīgi lietot nozīmētos medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem, neizlaižot un nemainot zāļu devas.
 6. Atrast laiku atpūtai un veidu, kā veselīgi atbrīvoties no stresa – nodarboties ar to, kas rada prieku.
 7. Ja parādās insulta vai infarkta pazīmes, tad negaidīt un saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!
Infarkta pazīmes, kuras nedrīkst palaist garām:
 • Sāpes krūtīs
 • Nepatīkamas sajūtas krūtīs – intensīvas dedzinošas, plēsošas vai žņaudzošas
 • Negaidītas sāpes krūtīs atpūtas mirklī. Parasti saistīts ar smagu un ilgstošu samazinātas asins plūsmu uz sirdi, ko izraisa ateroskeroze, jeb  koronāro artēriju sašaurināšanās
 • Pārmērīgs nogurums, vājums
 • Galvas reibonis
 • Sirdsklauves – sajūta, ka Jūsu sirds sitas pārāk lēni vai pārāk strauji
 • Elpas trūkums – apgrūtināta vai smaga elpošana
 • Pārejoši redzes, runas traucējumi, kuri rodas galvas smadzeņu nepietiekamas asinsapgādes dēļ
Insulta pazīmes, kuras nedrīkst palaist garām: Ja pēkšņi parādās insulta pazīmes – vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, ir jāveic tests ĀTRI Ā – atsmaidi! Lūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis T – turi! Pārbaudiet, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas R – runā! Pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt I – izsauc! Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113! * Aptauja notika no 25. līdz 28. septembrim platformā Facebook un Twitter, tajā piedalījās 366 respondentu.
Lasīt vairāk
15.07.2020.
Intervija ar kardioloģi Gintu Kamzolu par sirds mazspēju un COVID19
Žurnālā "Ievas Veselība" Latvijas Kardiologu biedrības Sirds Mazspējas darba grupas vadītāja Ginta Kamzola sniedz atbildes uz daudziem pacientiem aktuāliem jautājumiem gan par sirds mazspējas cēloņiem un ārstēšanu, gan to, kāpēc sirds mazspējas pacientiem ir īpaši jāpiesargājas COVID19 laikā. Uzziniet vairāk klikšņot šeit.
Lasīt vairāk
01.07.2020.
Pacientu organizācijas aicina negaidīt infarkta un insulta gadījumā: Ja sirds sauc palīgā – rīkojies!
Viena no slimības COVID-19 sekām ir tā, ka cilvēki, kuri cieš no infarkta un insulta, kavējas ar medicīniskās palīdzības meklēšanu, kā rezultātā pasliktinās pacientu veselības stāvoklis. Visā pasaulē ārsti ziņo, ka tie, kuri kavē medicīniskās palīdzības meklēšanu, nonākot slimnīcā, jau ir daudz sliktākā veselības stāvoklī. Tāpēc starptautiskā sirds pacientu organizāciju alianse Global Heart Hub sadarbībā ar FH Europe (Eiropas pacientu tīkls, kas apvieno dislipidēmijas, tai skaitā, ģimenes hiperholesterinēmijas pacientus) uzsākusi starptautisku izglītojošu kampaņu #JustGo jeb #Rīkojies, kuras mērķis ir glābt dzīvības un samazināt invaliditāti, mudinot tos, kuriem ir infarkta vai insulta simptomi, nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību. Kopš COVID-19 krīzes sākuma infarkta pacientu skaits, kuri sauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, visā Eiropā ir samazinājies par vairāk nekā 50%. Visā pasaulē ir ievērojami samazinājušās hospitalizācijas pacientiem ar infarktu, kā arī ķirurģiskas un mazinvazīvas procedūras slimnīcās. Inese Mauriņa, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja: “Lai arī situācija Latvijā šobrīd nav tik kritiska kā daudzās citās valstīs, pievienojoties šai starptautiskajai kampaņai, vēlamies atgādināt sabiedrībai, ka risks nomirt no neārstēta infarkta ir daudz lielāks nekā nomirt no COVID-19. Protams, vēl aizvien īpaši sirds un asinsvadu slimību pacientiem ir jāievēro visi drošības noteikumi, tomēr, ja rodas infarkta simptomi vai insulta pazīmes, NAV īstais laiks, kad palikt mājās. Ja sirds sauc palīgā – rīkojies!” Eiropas Kardiologu biedrības prezidente profesore Barbara Casadei saka: “Šis ir visspēcīgākais pierādījums pandēmijas radītajām sekām. Bailes noķert koronavīrusu nozīmē, ka pat dzīvībai bīstama sirdslēkmes laikā cilvēki baidās doties uz slimnīcu. Tomēr risks nomirt no sirdslēkmes ir daudz lielāks, nekā mirstot no COVID-19. Turklāt lielākoties nāvi no sirds un asinsvadu slimībām var novērst, ja pacienti savlaicīgi nonāk slimnīcā, lai saņemtu ārstēšanu. Mums jāturpina glābt dzīvības, kuras mēs zinām, kā glābt.” “Pasaules Sirds federācija stingri atbalsta šo pacientu virzīto iniciatīvu, kuras mērķis ir glābt dzīvības,” saka WHF prezidente Karena Sliva. “Kā globālās sirds kopienas vadītājiem mūsu pienākums ir palīdzēt veselības aprūpes darbiniekiem pēc iespējas efektīvāk un ātrāk ārstēt sirds slimību pacientus. COVID-19 pandēmijas laikā var nepamanīt citas slimības, kuras mūs ietekmē un kuras ilgtermiņā var radīt lielāku kaitējumu.” Tāpat, ja pacientiem ir tādas sirds un asinsvadu slimības kā sirds mazspēja vai sirds vārstuļu slimība, un ja rodas jauni simptomi vai notiek veselības stāvokļa  pasliktināšanās, pēc iespējas ātrāk ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai jādodas uz slimnīcu. Līdzīgi ir arī tiem pacientiem, kam diagnosticēta ģimenes hiperholesterinēmija – neignorējiet infarkta simptomus, rīkojieties ātri! Kampaņa #JustGo jeb #Rīkojies atgādina cilvēkiem visā pasaulē, ka koronavīrusa infekcijas risks slimnīcā ir samazināts līdz minimumam pacientiem, kuri tiek uzņemti ar infarktu vai insultu. Šo iniciatīvu ir atbalstījusi Eiropas Kardioloģijas biedrība, Eiropas Aterosklerozes biedrība, un to atbalsta Pasaules sirds federācija.                                                                                                 Vairāk: https://globalhearthub.org/
Lasīt vairāk
25.05.2020.
Maijs – Sirds mazspējas mēnesis!
Ik gadu maija sākumā tiek atzīmēta Sirds mazspējas diena, kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību šai nopietnajai slimībai, kā arī izglītot par slimības simptomiem un riska fakoriem. Caurmērā populācijā sirds mazspēja ir 2% iedzīvotāju, vairāk vecuma grupā virs 80 gadiem – 12-14% iedzīvotājiem. Sirds mazspēja parasti ir citas sirds slimības sekas, tāpēc gados vecāku cilvēku vidū ir lielāks sirds mazspējas pacientu īpatsvars. Kā atzīst kardioloģe Ginta Kamzola: “Ņemot vērā to, ka mums kopumā sirds un asinsvadu slimības ir vadošais nāves iemesls, arī mūsu sirds mazspējas pacientu skaits varētu būt nedaudz lielāks nekā vidēji Rietumeiropas valstīs. Pieaugot vidējam iedzīvotāju vecumam, pieaug arī sirds mazspējas pacientu skaits, un tā ir problēma ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.  Cits jautājums ir par pacientu skaitu ar smagu sirds mazspēju, kas pēdējos gados samazinās tieši pateicoties pieejamai mūsdienīgai ārstēšanai.” Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Līdzīgi kā daudzām citām hroniskām slimībām, arī sirds mazspējas ārstēšanā un komplikāciju mazināšanā ir ļoti svarīga pacientu līdzestība, proti, rūpīga ārsta norādījumu ievērošana, kas saistīta ar medikamentu lietošanu, regulārām sirds veselības pārbaudēm un, protams, veselīga dzīvesveida ieviešanu. Tikai ievērojot visu iepriekšminēto ir iespējams ne tikai uzlabot savu veselības stāvokli un pagarināt nodzīvotā mūža ilgumu, bet arī veicināt dzīves kvalitāti.” Sirds mazspēja ir slimība, kas var attīstīties jebkuras savlaicīgi nediagnosticētas un neārstētas sirds un asinsvadu slimības rezultātā. Slimības izplatītākie simptomi ir pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu, elpas trūkums, nogurums un nespēks, paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
Lasīt vairāk
25.05.2020.
Kardioloģe Gintas Kamzola: kā pasargāt sevi no Covid-19?
Kardioloģe Ginta Kamzola – citu valstu pieredze rāda, ka visbiežāk komplikācijas no COVID-19 attīstās pacientiem ar zināmām kardiovaskulārām slimībām, tādām kā 📌sirds mazspēja 📌koronārā sirds slimība 📌hipertensija 📌cukura diabēts Šiem pacientiem ir īpaši svarīgi darīt visu iespējamo, lai pasargātu sevi! [embed]https://youtu.be/ZpxvTk1izBk[/embed]
Lasīt vairāk
09.04.2020.
Sirds ķirurģijas pieejamība COVID-19 laikā
Sakarā ar COVID-19 izplatību un noteiktajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem Latvijā ir ierobežoti arī veselības aprūpes pakalpojumi sirds ķirurģijas jomā – ir samazināts gan ambulatoro konsultāciju, gan arī operāciju apjoms.
Tādēļ, lai nodrošinātu nepieciešamo atbalstu mūsu pacientiem un sniegtu viņiem atbilstošu un savlaicīgu medicīnisko palīdzību, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs piedāvā attālinātas konsultācijas pacientiem un viņu ģimenes ārstiem. Ja ir radušies jautājumi par pēcoperācijas periodu vai plānoto operāciju un citi jautājumi saistībā ar sirds operācijām, lūdzam sazināties ar Sirds ķirurģijas centru pa tālr.27306706 (darba dienās no plkst. 10:00-14:00) vai elektroniski, rakstot ziņu uz skc@stradini.lv. Pacientiem ir iespēja sazināties ar speciālistiem arī pa vienoto slimnīcas pieraksta tālr. 67069280 un ārpus darba laika Neatliekamās medicīnas centra tālr. 67069600. Atgādinām, ka Sirds ķirurģijas centrā joprojām notiek neatliekamās un steidzamās operācijas, kā arī dzīvību glābjošās un operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte. Tāpēc aicinām konsultēties par katru neskaidru gadījumu vai nepieciešamību izvērtēt ārstēšanas taktiku!
Lasīt vairāk
02.04.2020.
Prof.Andrejs Ērglis konsultēs akcijā “Pajautā kardiologam!”
Lai atbalstītu un iedvesmotu sirds un asinsvadu slimību pacientus laikā, kad iespējas saņemt kardiologu konsultācijas ir ierobežotas, aicinām uzdot savus jautājumus par un ap sirds veselību un saņemt kardiologa atbildes videoformātā ik nedēļu @ParSirdi Facebook vietnē un www.parsirdi.lv. Gaidīsim jautājumu e-pastā info@parsirdi.lv līdz 7.aprīlim plkst.12.00. Lai mēs varētu sniegt pēc iespējas precīzākas atbildes, uzrakstiet mums arī:
 • Savu vārdu (uzvārds nav nepieciešams šoreiz)
 • Vecumu
 • Dzimumu
 • Kāds ir Jūsu asinsspiediens? (ja zināt)
 • Kāds ir Jūsu holesterīna līmenis asinīs? (ja zināt)
 • Kāds ir Jūsu cukura līmenis asinīs? (ja zināt)
 • Kādas ir Jūsu slimības? (lūdzu, uzskaitiet, ja tās ir vairākas)
 • Norādiet medikamentus, kādus lietojat?
(Lūgums nenorādīt savu personas kodu un citu personīgu informāciju) 10.aprīlī biedrības ParSirdi.lv mājaslapā un Facebook profilā @Parsirdi publiskosim prof.Andreja Ērgļa sagatavotās atbildes.
Lasīt vairāk
26.03.2020.
COVID-19: ieteikumi cilvēkiem ar sirds mazspēju
Covid-19 straujā izplatība ir raisījusi trauksmi arī sirds un asinsvadu slimību pacientu vidū.  Ir zināms, ka daudzas vīrusu infekcijas var ietekmēt sirds veselību, arī šis vīruss nav izņēmums. Vīrusi var izraisīt miokarda (sirds muskuļa) iekaisumu. Veselīgam cilvēkam tas lielākoties nevar radīt nelabvēlīgu iznākumu, taču var apdraudēt cilvēkus, kuriem ir koronārā sirds slimība un sirds mazspēja. Pierādījumi liecina, ka, ja šie cilvēki inficējas ar koronavīrusu, viņiem ir lielāks nelabvēlīgu sirds notikumu risks. COVID-19 ir jauna slimība, kas var ietekmēt plaušas un elpceļus. To izraisa vīruss, ko sauc par koronavīrusu. Tā kā gadījumu skaits visā pasaulē katru dienu palielinās, slimnīcas piedzīvo nepieredzētu pacientu uzņemšanas pieaugumu. Tāpēc dažas slimnīcas jau laicīgi atceļ plānotus izmeklējumus un operācijas, sniedzot palīdzību cilvēkiem steidzamos un ārkārtas gadījumos. Kā samazināt risku saslimt ar vīrusu COVID-19? Pašlaik nav vakcīnas, kas novērstu COVID-19, un labākais veids, kā novērst slimību, ir izvairīties no saskares ar šo vīrusu. Sirds slimību pacientiem ir tikpat liels risks inficēties ar COVID-19 kā jebkuram citam cilvēkam. Taču, ja pacients inficējas ar vīrusu, tad ir lielāka komplikāciju attīstības iespēja. Tāpēc cilvēkiem ar sirds mazspēju jāpievērš īpaša uzmanība visiem piesardzības pasākumiem. Te var iepazīties ar galvenajiem ieteikumiem par to, kā pasargāt sevi un tuvieniekus no vīrusa: https://arkartassituacija.gov.lv/ Ieteikumi sirds mazspējas pacientiem
 • Lietojiet visas zāles, kā ieteicis ārsts
 • Turpiniet pats kontrolēt savu stāvokli un katru dienu reģistrēt svaru (pirmā lieta pēc tam, kad esat no rīta izkāpis no gultas).
 • Uzturiet regulāru kontaktu ar ģimeni, draugiem vai kaimiņiem, lūdziet palīdzību nepieciešamības gadījumā.
 • Turpiniet ēst veselīgi, lietojot produktus, kas ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām, šķiedrvielām un citām būtiskām uzturvielām.
 • Iespēju robežās mēģiniet nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, elpojiet svaigu gaisu.
Ieteikumi pacientu tuviniekiem un aprūpētājiem:
 • Noskaidrojiet, kādas zāles ir pacientam izrakstītas, un pārliecinieties, ka tās viņam ir krājumā.
 • Pievērsiet uzmanību jauniem simptomiem.
 • Pārliecinieties, ka pacientam ir pietiekami pārtikas un saimniecības preču krājumi.
 • Apsveriet iespējas un izstrādājiet plānu, kas notiktu, ja jūs saslimsiet un nevarēsiet pacientam palīdzēt.
Kas jādara, ja jūtama īslaicīga vai pastāvīga sirds mazspējas simptomu saasināšanās, piemēram, svara palielināšanās vai kāju pietūkums? Ļoti svarīga ir personīgā veselības stāvokļa ikdienas kontrole, kā arī medikamentu lietošana atbilstoši ārsta norādījumiem. Simptomu pasliktināšanās, kurai jāpievērš uzmanība:
 • Svara pieaugums lielāks par 2 kg.
 • Palielināts pietūkums kājās vai vēderā.
 • Paaugstināts elpas trūkums pie slodzes, guļus vai gultā naktī.
!!!Ja rodas ļoti pēkšņi vai ļoti smagi simptomi, izsauciet ātro palīdzību, lai jūs pēc iespējas ātrāk varētu nogādāt slimnīcā. Uzziniet vairāk par sirds mazspējas simptomiem te: Saglabājiet mieru! Ir pilnīgi saprotams, ka cilvēki satraucas par to, kas tuvākajos mēnešos varētu notikt ar viņiem vai viņu tuvajiem. Tomēr mums sev jāatgādina, ka šī krīze reiz beigsies. Meklējiet informāciju tikai no uzticamiem avotiem - ir milzīgs daudzums viltus ziņu un nepatiesu baumu, kas rada tikai lieku satraukumu. Daudzi sirds un asinsvadu slimību pacienti nepietiekami ātri reaģē uz izmaiņām veselībā vai arī ignorē jaunus simptomus, jo nevēlas apgrūtināt ārstus vai slimnīcas. Neskatoties uz Covid-19 krīzi, ģimenes ārsti turpina konsultēt pacientus (arī pa tālruni) un sniegt atbalstu, tapēc neastājiet bez ievērības satraucošos simptomus un nekavējoties sazināties ar savu ārstu, ja jūtaties slikti. https://sirdsmazspeja.lv/par-slimibu/simptomi/ Informācija sagatavota sadarbibā ar Global Heart Network un medicīnas un sabiedrības veselības ekspertiem.
Lasīt vairāk
24.03.2020.
Uzsākam akciju “PAJAUTĀ KARDIOLOGAM!”
Lai atbalstītu un iedvesmotu sirds un asinsvadu slimību pacientus laikā, kad iespējas saņemt kardiologu konsultācijas ir ierobežotas, aicinām uzdot savus jautājumus par un ap sirds veselību un saņemt kardiologa atbildes videoformātā ik nedēļu @ParSirdi Facebook vietnē un www.parsirdi.lv. Gaidīsim jautājumu e-pastā info@parsirdi.lv līdz 31. marta plkst. 12.00. Konsultācijas ir bez maksas! Lai mēs varētu sniegt pēc iespējas precīzākas atbildes, uzrakstiet mums arī:
 • Savu vārdu (uzvārds nav nepieciešams šoreiz)
 • Vecumu
 • Dzimumu
 • Kāds ir Jūsu asinsspiediens? (ja zināt)
 • Kāds ir Jūsu holesterīna līmenis asinīs? (ja zināt)
 • Kāds ir Jūsu cukura līmenis asinīs? (ja zināt)
 • Kādas ir Jūsu slimības? (lūdzu, uzskaitiet, ja tās ir vairākas)
 • Norādiet medikamentus, kādus lietojat?
(Lūgums nenorādīt savu personas kodu un citu personīgu informāciju) 2.aprīlī biedrības ParSirdi.lv mājaslapā un Facebook profilā @Parsirdi publiskosim prof.Kārļa Trušinska sagatavotās atbildes.
Lasīt vairāk
13.03.2020.
Kas pacientiem ar sirds slimībām būtu jāzina par koronavīrusu?
Par koronavīrusu nu jau ir dzirdējis ikviens no mums. Kā uzsvērts Amerikas Sirds veselības asociācijas informatīvajā izdevumā, cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām ir īpaši jāpievērš uzmanība savai veselībai. Pirms neilga laika apkopotā informācijas liecina, ka 40% no ar Covid-19  hospitalizētajiem pacientiem bija sirds un asinsvadu vai cerebrovaskulārās slimības (kas skar asins plūsmu smadzenēs, piemēram, insults). “Šie statistikas dati nenozīmē to, ka sirds slimību pacientiem ir lielāka varbūtība inficēties ar koronavīrusu,” atzīst Minesotas Universitātes asociētā medicīnas profesore Orlija Vardenija [Orly Vardeny]. “Tas nozīmē vienīgi to, ka šiem pacientiem inficēšanās rezultātā ir lielāks risks saskarties ar komplikācijām.” Kā atzīst O.Vardenija, vīruss pacientus ar sirds slimībām var ietekmēt dažādos veidos. Viņa norāda, ka vīruss nonāk galvenokārt plaušās, taču tas var skart arī sirdi, jo īpaši novājinātu sirdi, kurai jādarbojas ar lielāku spēku, lai nodrošinātu skābekli saturošo asiņu cirkulāciju visā ķermenī. “Būtībā vīrusu var uzskatīt par kaut to tādu, kas ietekmē visu organisma sistēmu kopumā. Tas varētu saasināt problēmas pacientiem ar sirds mazspēju, kad sirds jau tā nespēj efektīvi sūknēt asinis”. Kā norāda Vardenija, “cilvēku imūnsistēma laika gaitā pavājinās, turklāt personām ar hroniskām slimībām imūnās sistēmas atbildes reakcija saskarē ar vīrusu nav tik spēcīga”. Viņa norāda, ka gadījumos, kad šie cilvēki inficējas ar vīrusu, tas visticamāk paliks organismā un radīs komplikācijas. Kā norāda Vardenija, vīruss var radīt īpašu risku cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni un kuriem artērijās jau ir izveidojušās pangas (nosēdies holesterīns). Pierādījumi liecina, ka līdzīgas vīrusu slimības var destabilizēt šīs pangas, kā rezultātā artērija, kas transportē asinis uz sirdi, var aizsprostoties un pacientam var notikt infrakts. Vardenija uzsver, ka informācija par Covid-19 mainās praktiski ik stundu, taču zināmu priekšstatu par to sniedz iepriekšējie koronavīrusi, piemēram, SARS un MERS. Kā norādīts ACC informatīvajā materiālā, iepriekš vīrusi bija saistīti ar tādām problēmām kā sirds muskuļa iekaisums, infarkts un strauji progresējoša sirds mazspēja. Kā norāda Vardenija, Covid-19 arī ir gripai līdzīgas iezīmes: “Pašlaik mēs neuzskatām, ka patiesais risks pats par sevi būtu augstāks – problēma ir straujā izplatība.” Turklāt atšķirībā no gripas pret šo vīrusu nav vakcīnas. Lai pasargātu sevi no vīrusa, kā arī, lai prastu laicīgi atpazīt vīrusa simptomus, aicinām sekot līdzi informācijai: https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757  
Lasīt vairāk
20.02.2020.
Dr. Ivetas Mintāles receptes veselai sirdij

Sirdij draudzīgā majonēze

Traukā saputo 1–2 olas dzeltenumus. Kad tas kļuvis gaišāks, pa pilienam pievieno olīveļļu (½ glāzi), puto kamēr masa sabiezē un kļūst krēmīga, palielinoties apjomā 3–4 reizes. Tad pievieno ½ citrona sulu, sāli (es lieku anšovus, jo tie dod brīnišķīgu pikantumu – kā oriģinālreceptē), var pievienot mazu sasmalcinātu ķiplociņu, sinepes un turpina putot. Voila! Šāda majonēze der ar dārzeņiem, rasolam, Cēzara salātu mērcei un citiem brīnišķīgiem ēdieniem.

Ķirbju biezzupa

Vislabāk derēs mazie ķirbīši spilgti oranžā krāsā, jo tie ir saldi un aromātiski! Labi der arī riekstu jeb sviesta ķirbis. Vēl vajadzēs 1 kartupeli, 1 burkānu, sīpolu, seleriju kātu, 2 ķiploka daivas.
 • Ķirbi sagriež šķēlēs un liek cepeškrāsnī uz 20 min. Tas ķirbim piešķis vēl vairāk salduma!
 • Pannā ar 1-2 ēd.k extra virgin olīveļļas uz mazas uguns apcep sagrieztu burkānu, sīpolu, ķiploku un selerijas kātu! Sīpols un ķiploks nedrīkst palikt brūns, krāsai jākļūst zeltainai!
 • Katliņā liek lielos gabalos sagrieztu kartupeli, apcepto burkānu, cepeškrāsnī izcepto ķirbi, ieber tējkaroti ķimeņu un uzlej ūdeni tik daudz, lai knapi apsedz dārzeņus, uzvāra, kamēr kartupelis mīksts.
 • Tad visu sablendē biezzupā. Zupa iznāks bieza un tumīga. Kad servējiet galdā, zupā var „iezīmēt” rakstus ar grauzdētu ķirbju eļļu ( derēs arī riekstu eļļa, trifeļu eļļa vai tā pati olīveļļa). Ja vēlaties piešķirt zupai pikantumu, varat ierīvēt svaigu ingveru, čilli pipariņu vai ķimeņu vietā likt kumīnu. Klāt labi derēs grauzdēta saldskābmaizes šķēle.
Ar šo ēdienu uzņemsiet vitamīnus, ogļhidrātus, šķiedrvielas, mono- vai poli- nepiesātinātās taukskābes (atkarībā, kādu eļļu liksiet klāt). Zupa ir brīnišķīgā oranžā krāsā ar burvīgu aromātu, ko varat papildināt ar dažnedažādām garšvielu variācijām, dekorējot ar sīki sagrieztu pētersīli, svaigu vai žāvētu timiānu, bet varbūt derēs sīki sagriezts ķiploks gripas profilaksei! Zupas gatavošanas laiks – 25 min.

Crepes Suzette

4 plānās pankūkas (1 saputota ola, 1 glāze piena, 1 glāze miltu, 1 tējkarote cukura, šķipsniņa sāls, 1 ēdamkarote kausēta sviesta), ceptas olīveļļā. Mērcei – 2 apelsīni, nomizoti, sadalīti gabaliņos, sarīvēta miziņa, + 2 apelsīnu sula. Mērci pannā uzkarsē, saudzīgi ievieto divreiz pārlocītas gatavās pankūkas, uz lēnas uguns uzkarsē. Tad pankūkas karstas servē uz šķīvja!

Karpa

Karpu notīra, sagriež gabaliņos, arī mugurkaulu – uz pusēm, lai labāk izceptos. No galvas, astes un spurām izvāra buljonu, pieliekot lauru lapu, sīpolu, melno piparu graudus, burkānus un pēc izvēles arī kartupeli. Pirms pasniegšanas vēlams bagātīgi papildināt ar sagrieztām dillēm un pētersīļiem. Karpas gabaliņus viegli apviļā miltos un liek karstā pannā olīvelļā cepties no abām pusēm zeltainus. Noņemot no pannas, liek katliņā kārtām (lai uzturētu siltumu) un pa vidu iegriež svaiga ķiploka šķēlītes. Pasniedz ar grauzdētu saldskābmaizi un mārrutkiem. Divu paralēli gatavotu ēdienu gatavošanas laiks – 20 min + 10 min zivs tīrīšana. Pasta ar brokoļiem (vai romiešu salātiem) – 4 porcijām Nepieciešamie produkti
 • 400g makaronu (penne, fusilli, conchiglie, jebkada veida īsā pasta)
 • 3 anšovi
 • Čilli
 • 2 ķiploka daiviņas
 • Vidēja lieluma galviņa brokoļa vai romiešu kāposta
 • Sāls
 • Olīveļļa
 • Siers – parmezans/grana/pecorino
Katlā liek vārīties ūdeni, kur noblanšē brokoļus, kas sadalīti mazos gabaliņos (arī kātu). Pannā liek sildīties olīveļļu ar ķiploku, anšoviem un čilli. Kad anshovi ir izšķīduši, liek sutināties noblanšētos kāpostus. Ūdeni katlā, kur tika noblanšēti brokoļi, uzvāra ar sauju sāls un liek vārīties pastu. Brokoļiem pannā nav jācepas, bet jāsutinās, tapēc brīdī, kad sāk raut klāt, var uzliet karsto pastas ūdeni. Kad pasta izvārījusies al dente, nolej lieko ūdeni un liek pannā kopā ar brokoļiem uz pusminūti, lai mērce paspēj apņemt makaronus. Servēt ar uzrivētu parmezana, grana vai pecorino sieru.

Pērļu vista ar sēnēm

Pērļu vista 1,2 - 1,5 kg 1 sīpols 2 šalotes sīpoli 1 burkāns 2 timiāna zariņi 300 g sēņu (saldētas baravikas vai šampinjoni) 200 g gaileņu (ceptas vai saldētas) 250 g austersēņu 40 g sviesta 300 ml baltvīna 500 ml putnu buljona 50 ml olīveļļas Sāls, pipari Sadala pērļu vistu 8 daļās, liek pannā, ātri apcep olīveļļā no abām pusēm. Samazina karstumu, liek klāt sagrieztus sīpolus, apzeltī 5 min. Palielina karstumu, pielej baltvīnu, uzvāra 5 min, pielej buljonu, liek timiānu, burkānu, sāli, piparus. Uzliek vāku un sutina 1 stundu, 15 min. Sagriež sēnes un apcep sviestā uz ātras uguns, pievieno vistai un sautē visu vēl 6-10 min. Pasniedz pēc izvēles – ar dārzeņiem, seleriju biezeni, kuskusu.
Lasīt vairāk
03.02.2020.
Diena sievietes sirds veselībai
Aicinām dāmas sarkanās kleitās svinēt sirds veselības svētkus ar devīzi “Uzvelc sarkano kleitu un rezervē 6.februāri īpašam pasākumam!” 6.februārī plkst.12.30-14.00 P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā A korpusa 1.stāvā
 • Kardioloģes Ivetas Mintāles iedvesmojoši padomi sievietes sirds veselībai par uzturu, fiziskām aktivitātēm un dzīvotprieku visos vecumos
 • Stila ekspertes Unas Bernatovičas padomi un stila ieteikumi, kas jāzina skaistai, gudrai un veselai sievietei
 • Iespēja uzdot jautājumus un diskutēt pie kafijas tases
Dalība: bez maksas Pieteikšanās dalībai pasākumā: info@parsirdi.lv Sirds slimības ir sieviešu nāves iemesls nr.1 Latvijā un pasaulē, taču par to zina tikai retais. Lai vērstu uzmanību sieviešu sirds veselībai, februāra pirmajā nedēļā ik gadu pasaulē tiek atzīmēta Wear Red Day, kas ir sieviešu sirds veselības veicināšanas kustības Go Red For Women akcija un kuras ietvaros dāmas tiek aicinātas valkāt sarkanas kleitas.
Lasīt vairāk
16.12.2019.
Aicinām uz pasākumu "Lai sirds nākamajā gadā var vairāk!"
Šī gada 17.decembrī plkst.17.00 Rīgas 1.slimnīcā, Bruņinieku ielā 5 (2. korpusā, 1. stāva konferenču zālē) norisināsies izglītojoša un iedvesmojoša pēcpusdiena par sirds veselību. Uztura meistarklasē kopīgi pagatavosim veselīgus kārumus Ziemassvētku galdam, būs ārstu padomi par to, kādi izmeklējumi jāveic, lai laicīgi atklātu sirds slimību riskus un kādas pārbaudes ir svarīgas pacientiem, kam jau ir diagnosticēta sirds mazspēja, iepazīstināsim ar jaunu mājaslapu sirds mazspējas pacientiem un plānosim veselīgas apņemšanās nākamajām gadam.       Pasākumā piedalīsies:
 • Latvijas Kardiologu biedrības Sirds Mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe Ginta Kamzola
 • Uztura eksperte un veselīga dzīvesveida entuziaste Liene Sondore
 • Biedrības ParSirdi.lv cilmes šūna Inese Mauriņa
Uz pasākumu aicināts ikviens, kam rūp sirds veselība, un jo īpaši - sirds mazspējas pacienti un viņu tuvinieki. Dalība bez maksas. Pieteikšanās līdz 16.decembrim: info@parsirdi.lv vai pa tālr.20383221
Lasīt vairāk