Globālā kampaņa aicina atpazīt un ārstēt sirds mazspēju

Visi jaunumi

Dzīve ar sirds mazspēju ir grūtību un izaicinājumu pilna, bet īpaši liela piesardzība ir jāievēro pacientiem šajā – Covid-19 – uzliesmojuma laikā. Globālās kampaņas “Atpazīsti sirds mazspēju!” mērķis ir vairot izpratni par sirds mazspēju un uzsvērt to, cik svarīgi ir izprast to cilvēku vajadzības, kuri ir visneaizsargātākie pret Covid-19.

Kāpēc izpratnes veidošana par sirds mazspēju ir tik svarīga?

Sirds mazspēja ir nopietna hroniska slimība, kad sirds nespēj sūknēt pietiekami daudz asiņu, lai nodrošinātu visu orgānu vajadzības. Visbiežākie sirds mazspējas cēloņi ir koronārā sirds slimība, miokarda infarkts, iedzimti sirds defekti vai bojāti sirds vārstuļi. Simptomi ir: elpas trūkums, nogurums un ekstremitāšu pietūkums. Tiek lēsts, ka 1 no 5 cilvēkiem ir sirds mazspējas risks, un tas ir biežākais hospitalizācijas cēlonis cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem.

Inese Mauriņa, biedrības Parsirdi.lv vadītāja, Global Heart Hub Sirds Slimību pacientu padomes pārstāve:“Statistikas dati liecina, ka Eiropā vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam sirds mazspēja ir aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā jau 7%. Un, lai arī mūsdienās slimību var savlaicīgi diagnosticēt un, uzsākot ārstēšanu, krietni uzlabot pacienta veselības stāvokli un prognozi, daudzi pacienti par slimību uzzina novēloti, kad jau radušās slimības komplikācijas vai arī nav pietiekami līdzestīgi ārstu nozīmētajai terapijai. It īpaši šobrīd, COVID-19, uzliesmojumu laikā ir ārkārtīgi svarīgi kontrolēt savus veselības rādītājus. Tāpēc aicinu ikvienu sirds mazspējas pacientu rūpēties par savu veselību, sekojot līdzi ārstu norādēm, lietojot atbilstošas medikamentu devas un iespēju robežās ievērojot arī veselīga dzīvesveida pamatprincipus un, protams, drošības ieteikumus. Tikai tā jūs samazināsiet iespējamo COVID-19 komplikāciju risku!”

Sargiet sevi un cilvēkus, kas dzīvo ar sirds mazspēju

COVID-19 pasaulei radījis vēl nebijušas sabiedrības veselības problēmas. Tā straujā izplatība ir radījusi ievērojamu satraukumu visā pasaulē. Saprotams, ka tie, kas dzīvo ar sirds mazspēju, ir noraizējušies.Aicinām jūs ievērot sabiedrības veselības ieteikumus, lai samazinātu inficēšanās risku un  izplatīšanās iespējas:

 • Regulāri un rūpīgi dezinficējiet rokas un mazgājiet tās ar ziepēm un ūdeni.
 • Uzturiet vismaz 2 metru attālumu starp sevi un citiem.
 • Izvairieties doties uz publiskām vietām.
 • Lietojiet aizsargmaskas publiskās vietās.
 • Izvairieties pieskarties acīm, degunam un mutei.
 • Pārliecinieties, ka arī apkārtējie cilvēki ievēro higiēnas prasības
 • Palieciet mājās pat ar nelieliem simptomiem, piemēram, klepu, galvassāpēm, vieglu drudzi. Izvairīšanās no kontakta ar citiem pasargās viņus no iespējam saslimt ar COVID-19 un citiem vīrusiem.
 • Ja Jums ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, meklējiet medicīnisko palīdzību.
 • Sekojiet jaunākajai informācijai no uzticamiem avotiem, piemēram, Pasaules Veselības organizācijas vai Slimību Profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Atpazīstiet sirds mazspējas simptomus!

Sirds mazspēja dažādus cilvēkus var ietekmēt dažādos veidos. Simptomi var parādīties pēkšņi un sākotnēji būt smagi (akūta sirds mazspēja), vai arī tie var parādīties laika gaitā un pakāpeniski pasliktināties (hroniska sirds mazspēja). Ja Jums ir sirds mazspēja, jums var būt viens vai vairāki no šiem simptomiem. Biežākie sirds slimību simptomi ir:

 • Klepus / sēkšana
 • Liels nogurums vai enerģijas trūkums
 • Apetītes zudums
 • Biežāka urinēšana, īpaši naktī
 • Ātra sirdsdarbība vai sirdsklauves
 • Elpas trūkums
 • Elpas trūkums, pat guļus stāvoklī
 • Tūska potītēs / pēdās / vēderā
 • Svara pieaugums īsā laika periodā (> 2 kg 2 dienu laikā)

Ja jums ir viens vai vairāki no šiem simptomiem, pat ja jums nav diagnosticētas sirds problēmas, jums jākonsultējas ar ģimenes ārsts.

Par Global Heart Hub

Global Heart Hub ir pirmā globālā bezpeļņas organizācija, kas izveidota, lai sniegtu atbalstu tiem, kurus skārušas sirds un asinsvadu slimības. Tā ir sirds slimību pacientu organizāciju alianse, kuras biedrs ir arī ogranizācija ParSirdi.lv. Tas mērķis ir radīt vienotu globālu atbalstu tiem, kas ir saskārušies ar kardiovaskulārajām saslimšanām.

Kampaņas atbalstītāji un  partneri

Šo kampaņu atbalsta Globālā Sirds centra Sirds mazspējas pacientu padome. Sirds mazspējas pacientu padome ir pacientu organizāciju alianse visā pasaulē, kas strādā ar pacientiem ar sirds mazspēju un viņu aprūpētājiem. Padomes prioritāte ir palielināt izpratni par sirds mazspēju, veicināt sabiedrības un veselības aprūpes izglītību un atbalstīt politiskos pasākumus nepietiekami atzītā un arvien apgrūtinošākajā slimību jomā.

Vairāk par kampaņu: https://globalhearthub.org/heartfailure2020/