Atzīmējot Sirds (maz)Spējas dienas, vērš uzmanību sirds mazspējai un blakusslimībām

Visi jaunumi

Atzīmējot Sirds (maz)Spējas dienas, vērš uzmanību sirds mazspējai un blakusslimībām

Aicinām uz bezmaksas kardiologu konsultācijām tiešsaistē, ārstu lekcijām un fiziskajām aktivitātēm veselības stiprināšanai

 Lai vērstu uzmanību nopietnai un arvien plašāk izplatītai diagnozei – sirds mazspējai, kā arī izglītotu par biežākajām sirds mazspējas blakusslimībām un riska faktoriem, 2024.gada maijā norisināsies Sirds (maz)Spējas mēnesis, kura aktivitātes organizē biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar kardiologiem, nefrologiem, endokrinologiem un starptautisko pacientu organizāciju tīklu Global Heart Hub.

 Sirds mazspēja bieži attīstās no citām slimībām vai tieši otrādi – izraisa tās. Šīs saistītās slimības sauc par blakusslimībām jeb komorbiditāti. Biežākās blakusslimības, no kurām cieš sirds mazspējas pacienti, ir neregulāra sirdsdarbība vai ritma traucējumi, hipertensija, nieru slimības, 2. tipa cukura diabēts, aptaukošanās, HOPS, dzelzs deficīts, kā arī mentālās veselības problēmas u.c.

Saskaņā ar starptautisku pētījumu datiem aptuveni 30% no sirds mazspējas pacientiem ir 2.tipa cukura diabēts,  33 – 64% no sirds mazspējas pacientiem ir hroniska nieru slimība, savukārt 50% no 2.tipa cukura diabēta pacientiem ir attīstījusies hroniska nieru slimība. Šādu stāvokli, kad pacientiem ir gan kāda sirds un asinsvadu slimība, gan 2.tipa cukura diabēts un/vai nieru slimība sauc par sirds-nieru-vielmaiņas traucējumiem, un tie skar vairāk nekā 1 miljardu cilvēku pasaulē.

Savukārt Latvijā apkopotie dati no Slimību Profilakses un kontroles centra ziņojuma “Sirds un asinsvadu slimības un komorbiditāte”* liecina, ka Latvijas iedzīvotājiem izplatītākā blakusslimība, kura nav cita sirds un asinsvadu slimība (ne-SAS), ir cukura diabēts – kā blakusdiagnoze tas atzīmēts 15,9% gadījumu, pārsvarā tādiem nāves cēloņiem kā akūts miokarda infarkts, hipertensīvas slimības, smadzeņu infarkts. Cukura diabēts kā blakusdiagnoze ir biežāk atzīmēta gados vecākām personām un sievietēm.

 

 

Izplatītāko ne-SAS blakusslimību īpatsvars procentos no SAS mirušajiem, visiem mirušajiem 2015.-2022. gadā, vecuma grupā 18+ gadi

 

Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe dr. Ginta Kamzola: “Sirds mazspēja pati par sevi ir nopietna diagnoze, kas prasa komplicētu ārstēšanu, tāpēc ir svarīgi to diagnosticēt pēc iespējas ātrāk. Tomēr diezgan bieži pacientiem, kuriem ir sirds mazspēja, ir arī citas blakusslimības. Aptuveni pusei sirds mazspējas pacientu ir arī hroniska nieru slimība, taču arī cukura diabēts veicina hroniskas nieru slimības attīstību, tādēļ ļoti svarīga ir ne tikai pašas sirds mazspējas, bet arī blakusslimību diagnostika, jo tās ietekmē gan pacienta prognozi, gan ārstēšanas taktiku. Tā, piemēram, Eiropas Kardiologu biedrības Ilgtermiņa Sirds mazspējas reģistrs (2011.-2018.) parādīja, ka stacionētu sirds mazspējas pacientu ar cukura diabētu mirstība ir 2 reizes augstāka nekā tiem, kuriem nav diabēta.

Labā ziņa – mūsdienās ir attīstījusies gan slimību diagnostika, gan ārstēšana. Turklāt šobrīd ir pieejami ļoti efektīvi medikamenti, kurus lietojot, ir iespējams samazināt gan sirds mazspējas, gan 2.tipa cukura diabēta un nieru slimības riskus, kā arī iespējamās komplikācijas. Neatlieciet un negaidiet situācijas pasliktināšanos, dodieties pie sava ģimenes ārsta! Lai laicīgi atklātu sirds mazspējas un blakusslimību riskus, ir svarīgi veikt asinsanalīzes, elektrokardiogrammu, nepieciešamības gadījumā arī ehokardiogrāfisko izmeklējumu un noteikt nātrijurētisko peptīdu (BNP vai NT-proBNP) līmeni asinīs. Un, protams, pamats stiprai sirds veselībai ir veselīgs dzīvesveids jebkurā vecumā!”

Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: “Lai arī daudzos gadījumos tā ir sekmīgi ārstējama, sirds mazspēja ir biežs hospitalizācijas un arī nāves iemesls. Tā var būt sastopama arī gados jaunu cilvēku vidū, taču tās izplatība strauji pieaug līdz ar vecumu – vecuma grupā virs 80 gadiem tā ir 12 līdz 14% iedzīvotāju. Gan sirds mazspējas, gan blakus slimību sekmīgai ārstēšanai svarīga ir agrīna šo slimību diagnostika, kā arī koordinēta sirds mazspējas un blakusslimību ārstēšana. Tāpēc Sirds (maz)Spējas dienās vēlamies gan izglītot sabiedrību, gan rast iespēju uzzināt vairāk par šīm diagnozēm no speciālistiem, sniegt iespēju pārbaudīt veselību un stiprināt to ar veselīgām aktivitātēm. Savukārt lēmumu pieņēmējiem vēlamies atgādināta, ka savlaicīga un pieejama sirds mazspējas diagnostika un ārstēšana ne tikai uzlabo pacientu veselību un dzīvildzi, bet samazina arī izmaksas, kas saistītas ar novēršamām hospitalizācijām un nāvēm.”

 

Sirds (maz)Spējas dienu aktivitātes

9.maijā

Tiešsaistes diskusija un klātienes pasākums pacientiem

Sirds mazspēja un biežākās blakusslimības: kā atklāt, ārstēt un atgriezt jaudu?

Vieta un laiks: Klātienē – no plkst.17.00 Latvijas Ārstu biedrībā, Skolas ielā 3, Rīgā (atsūtot pieteikumu uz e-pastu: info@parsirdi.lv), vietu skaits ierobežots)/ Tiešsaistē – biedrības ParSirdi.lv Facebook kontā @Parsirdi.lv

Pasākumā:

  • Pacientu biedrību “ParSirdi.lv”, “Latvijas Diabēta asociācijas”, “Latvijas Nieru slimnieku asociācijas” pārstāvju uzrunas pacientiem.
  • Kopā ar kardioloģi, nefroloģi un endokrinoloģi dosimies pretī labākai veselībai un ilgākai dzīvei:
  • Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe

dr.Ginta Kamzola: “Sirds mazspēja – sindroms, ko izraisa ne tikai sirds slimības”.

  • Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, RSU asoc.prof. Ieva Ziediņa: “Nieres un sirds cieš un priecājas kopā!”.
  • Endokrinoloģe, Dr.med.Kristīne Ducena: “Karlsons un saldā sirds jeb aptaukošanās un paaugstināta cukura līmeņa sekas.”

Pirms klātienes pasākuma (plkst.16.30-17.00) sadarbībā ar RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studiju programmas “Ārstniecība” studentiem būs iespēja pārbaudīt sirds un asinsvadu slimību risku, kā arī saņemt speciālistu ieteikumus un informatīvos materiālus par sirds un asinsvadu veselību, veselīgu dzīvesveidu utml.

 No 11.maija

Veselības vingrošana kopā ar fizisko aktivitāšu fiziologu, ergoterapeitu un Fizisko aktivitāšu fonda dibinātāju Dr. med. Rūdolfu Cešeiko.

Iespēja reizi nedēļā piedalīties bezmaksas veselības vingrošanas nodarbībās speciālistu vadībā.

Vieta, laiks: sestdienās plkst. 10:00 – 11:00 pie Māras dīķa Āgenskalnā (no Mārupes ielas puses).

Līdzi: laikapstākļiem atbilstošs apģērbs, ērti apavi, ūdens. Nodarbībās būs gan kardioslodze, gan spēka vingrinājumu elementi – pierādījumos balstītas fiziskās aktivitātes, kuras ir pa spēkam ikvienam.

 No 13.maija

Bezmaksas sirds veselības konsultācijas sadarbībā ar tiešsaistes ārstu konsultāciju klīniku “Medon”.

Bezmaksas tiešsaistes konsultācijas ar kardiologiem par sirds mazspēju, biežākajām blakusslimībām, izplatītākajiem riska faktoriem, iespējām mainīt dzīvesveidu un citiem jautājumiem. Pieteikšanās konsultācijai ietver arī bezmaksas sirds veselības testa aizpildīšanu ar iespēju veikt ierakstus digitālā pacienta dienasgrāmatā. Lūdzam ņemt vērā, ka bezmaksas konsultāciju skaits ir ierobežots, taču sirds veselības izvērtēšanas rīku** un pacienta dienasgrāmatu bez maksas ir iespējams izmantot ikvienam!

Lai pieteiktos konsultācijām, aicinām aizpildīt sirds veselības testu un pieteikšanās formu:

https://medon.lv/sirds-veselibas-tests

Plašāku informāciju par sirds mazspēju un pasākumiem lūdzam skatīt biedrības sociālo tīklu platformā Facebook @Parsirdi.lv un mājaslapā: www.sirdsmazspeja.lv

Pacientu biedrības, kas apvieno pacientus ar sirds mazspēju un citām sirds un asinsvadu saslimšanām, cukura diabētu un nieru slimībām

Sirds un asinsvadu slimību pacientu biedrība ParSirdi.lv: www.parsirdi.lv un www.sirdsmazspeja.lv

Latvijas Diabēta asociācija: www.diabetsunveseliba.lv

Latvijas Diabēta federācija: www.diabets.lv

Latvijas Nieru slimnieku asociācija: www.niere.lv

Fakti par sirds mazspēju

1 no 5 cilvēkiem dzīves laikā var attīstīties sirds mazspēja.

Šobrīd pasaulē ir vismaz 64 miljoni sirds mazspējas pacientu.

Biežākie sirds mazspējas iemeslikoronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts un nepietiekami kontrolēts paaugstināts asinsspiediens.

 

Sirds mazspējas izplatītākie simptomi

  • pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
  • elpas trūkums,
  • nogurums un nespēks,
  • paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

 Atsauces:

*https://www.spkc.gov.lv/lv/sabiedribas-veselibas-datu-analize

**Sirds veselības izvērtēšanas rīks tapis Medon SIA un SIA “LONGENESIS” pētniecības projekta Nr.: 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/004 “Digitālā rīka izstrāde savlaicīgai un personalizētai pacientu kardiovaskulāro saslimšanas risku faktoru identifikācijai un mazināšanai” ietvaros.