Jaunumi
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs un ar to saistītie veselības traucējumi. Normāls glikozes līmenis asinīs ir no 3,5 līdz 5,5 mmol/l. Diabēta gadījumā glikozes līmenis asinīs ir ievērojami paaugstināts. Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai. Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā. Šim procesam nepieciešams insulīns. Insulīns ir hormons, kuru ražo aizkuņģa dziedzera β (beta) šūnas. Bez insulīna glikoze paliek asinīs.
Izšķir divas cukura diabēta klīniskās formas. 1. tipa cukura diabēta (1.TCD) gadījumā raksturīgs absolūts insulīna trūkums, kad aizkuņģa dziedzeris insulīnu neražo. Ar 1.TCD biežāk saslimst bērnībā vai pusaudža gados, lai gan var saslimt arī vēlāk. Savukārt 2. tipa cukura diabētam (2.TCD) ir raksturīga insulīna rezistence un insulīna sekrēcijas traucējumi aizkuņģa dziedzerī, kā rezultātā asinīs palielinās cukura līmenis. Šis ir biežāk sastopamais cukura diabēta veids (90 – 95% gadījumu).
2.TCD attīstībā liela nozīme ir iedzimtībai, tomēr šī slimība biežāk attīstās cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu, paaugstinātu ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs un smēķētājiem. Minēto riska faktoru un paaugstināta cukura līmeņa asinīs kombinācija veicina aterosklerozes attīstību, tādējādi izraisot asinsvadu “aizkaļķošanos” un sašaurinājumu jeb stenožu attīstību (sk. attēlu nr.1).
Kāpēc cukura diabēts ir bīstams?
Cilvēkiem ar cukura diabētu ir aptuveni 6 līdz 8 reizes lielāks sirds mazspējas attīstības risks nekā vidēji populācijā. Biežākie iemesli sirds mazspējas attīstībai cukura diabēta pacientiem ir koronāra sirds slimība, īpaši pārciests miokarda infarkts, un diabētiska kardiomiopātija, kas attīstās apmēram 12% cilvēku ar cukura diabētu.
Ilgstoši neārstēts otrā tipa cukura diabēts var veicināt arī redzes problēmas, neiroloģiskas saslimšanas, nieru mazspēju. Diabēta komplikācijas 3 līdz 5 reizes palielina vispārējo saslimstību, rada pieaugošu darba spēju zudumu un pazemina dzīves kvalitāti.
Kā sev palīdzēt?Pirmkārt, atpazīt sirds un asinsvadu slimību un cukura diabēta riska faktorus un, ja nepieciešams, veikt dzīvesveida izmaiņas un lietot atbilstošus medikamentus. Lielākā daļa cukura diabēta un sirds un asinsvadu slimību riska faktoru ir ietekmējami – tātad tos ir iespējams samazināt vai arī no tiem var atbrīvoties pavisam.
-
Smēķēt – kategoriski aizliegts!
Pagājušajā gadsimtā aptuveni 100 miljoni cilvēku miruši ar tabakas lietošanu saistīto slimību rezultātā. Smēķēšana paātrina sirdsdarbību, paaugstina asinsspiedienu, bojā artēriju sieniņas. Latvijā ik gadu tiek veiktas apmēram 1500 kāju amputācijas smēķētājiem. Pārtraucot smēķēšanu, gada laikā sirds un asinsvadu slimību un insulta risks samazinās divas reizes. Risks turpina samazināties, ilgākā laika periodā sasniedzot tik zemu sirds un asinsvadu slimību un insulta riska līmeni kā cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši.
-
Kontrolēt cukura līmeni asinīs!
Lai mazinātu sirds un asinsvadu slimību risku, glikētā hemoglobīna (HbA1c) līmenim cilvēkiem ar cukura diabētu ir jābūt <7,0%. Gadījumā, ja cilvēkam 2.TCD konstatēts nesen un nav sirds un asinsvadu slimību, ārsts var noteikt stingrāku HbA1c mērķi: ≤6,5%. Mūsdienās glikēmijas kontrolei ir pieejams plašs medikamentu klāsts, tomēr ne visi medikamenti ir droši pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām. Par piemērotāko terapiju jautājiet ārstam.
-
Kontrolēt holesterīna līmeni asinīs!
Cilvēkiem ar cukura diabētu un ļoti augstu sirds un asinsvadu slimību risku zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBLH) jeb “sliktā holesterīna” līmenim ir jābūt <1,8 mmol/l vai arī tas ir jāsamazina par 50% no sākotnējā ZBLH līmeņa, ja tas ir 1,8 – 3,5 mmol/l. Cilvēkiem ar cukura diabētu un augstu sirds un asinsvadu slimību risku ZBLH mērķis ir <2,6 mmol/l vai tā samazināšana par 50%, ja sākotnējais ZBLH ir 2,6 – 5,1 mmol/l. Sirds un asinsvadu slimību riska pakāpi katram cilvēkam ārsts nosaka individuāli. Holesterīna līmeņa samazināšanai ir pieejama efektīva lipīdus pazeminoša terapija jeb statīnu lietošana, kas vienlaikus samazina sirds un asinsvadu slimību attīstības risku. Par efektīvāko terapiju un devām lemj ārsts.
-
Kontrolēt asinsspiedienu!
Vesela cilvēka asinsspiedienam ir jābūt <120/80 mm/Hg. Lai mazinātu sirds un asinsvadu slimību risku cilvēkiem ar cukura diabētu, asinsspiedienam ir jābūt <140/85 mm/Hg. Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt mājās, aptiekā vai pie ģimenes ārsta. Lai mazinātu asinsspiedienu, ir jāatmet smēķēšana, jāsamazina sāls patēriņš uzturā, jāpalielina fiziskās aktivitātes, jāsamazina svars. Asinsspiediena samazināšanai var būt nepieciešami medikamenti vai kombinēta antihipertensīva terapija. Par piemērotāko var lemt tikai ārsts.
-
Fiziskas aktivitātes – vismaz 30 minūtes dienā!
Enerģiskas pastaigas un fiziski vingrinājumi nozīmīgi samazina ne tikai svaru, bet arī sirds un asinsvadu slimību attīstības risku. Ir svarīgi aktīvi kustēties, ātri iet vai skriet lēnā tempā (tā, lai var sarunāties ar blakus skrienošo) vismaz 30 minūtes dienā!
-
Uzturēt veselīgu svaru!
Liekais svars un aptaukošanās ir nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību, kā arī cukura diabēta riska faktors. Aprēķināt ķermeņa masas indeksu var, izmantojot formulu: ĶMI = svars (kg) / augums (m)2. Ja indekss ir 18,5 – 24,99, cilvēkam ir normāla ķermeņa masa. Ja 25 – 29,99, cilvēkam ir lieka ķermeņa masa. Ja virs 30 – cilvēkam ir aptaukošanās, kas nopietni apdraud sirds un asinsvadu veselību un pat dzīvību!
-
Ēst mazāk un gudrāk!
Uzturā vairāk jālieto dārzeņus, augļus, treknas jūras zivis, pilngraudu produktus, liesu gaļu, piena produktus ar pazeminātu(!) tauku saturu. Jāizvairās no treknas gaļas, pilnpiena un trekniem piena produktiem, kūkām, smalkmaizītēm un produktiem ar palielinātu cukura daudzumu. Jāsamazina sāls patēriņš! Labāk ēst mazāk nekā par daudz! 6 – 8 glāzes šķidruma dienā! Ja lieto alkoholu, tad – kvalitatīvu un nelielos daudzumos!
Izmeklējumi un ārstēšana
Tā kā 2.TCD gadījumā nav absolūta insulīna deficīta, cilvēkam ilgu laiku var nebūt sūdzību. Lai laikus pamanītu izmaiņas organismā, vismaz reizi gadā (ja ārsts nav noteicis citādi) ir jānodod asinsanalīzes. Regulāri ir jāmēra asinsspiediens, jāveic slodzes tests un ehokardiogrāfija – cik bieži, nosaka ārsts.
Nav vienas ārstēšanas receptes visiem cilvēkiem ar cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām vai to riska faktoriem. Tāpēc ir ļoti būtiska cieša sadarbība ne tikai starp ārstu un pacientu, bet arī starp dažādiem speciālistiem – ģimenes ārstu, endokrinologu, kardiologu. Svarīgi ir individuāli izvērtēt katra cilvēka riskus, noteikt mērķus un atrast piemērotāko pieeju ārstēšanai.
Izvēloties medikamentus, ārsts ņem vērā gan to, cik efektīvi medikaments kontrolē attiecīgo faktoru un vai medikamenta efektivitāte ir klīniski pierādīta, kā arī to, vai medikaments samazina miokarda infarkta, insulta vai kardiovaskulāras nāves risku.
Esiet modri – ieklausieties, ko saka ārsts, jautājiet, ja nav skaidri terapijas mērķi vai metodes, esiet apzinīgi, mainiet dzīvesveida paradumus un lietojiet medikamentus, kā noteicis ārsts. Sūdzību gadījumā vērsieties pie ārsta un kopā lemiet par terapijas maiņu. Lai izdodas!
Fakti par cukura diabētu un sirds slimībām
- Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg.
- Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē.
- Holesterīna līmenis
- Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9.
- Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l
Atzīmējot Sirds (maz)Spējas dienas ar kardioloģi, nefroloģi un endokrinoloģi dosimies pretī labākai veselībai un ilgākai dzīvei. Trīs izglītojošas un iedvesmojošas lekcijas ikvienam: •Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģedr.Ginta Kamzola: "Sirds mazspēja - sindroms, ko izraisa ne tikai sirds slimības" •Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, RSU asoc.prof. Ieva Ziediņa: “Nieres un sirds cieš un priecājas kopā!”. •Endokrinoloģe, Dr.med.Kristīne Ducena: “«Karlsons un saldā sirds» jeb aptaukošanās un paaugstināta cukura līmeņa sekas”. Paldies par atbalstu pasākuma norisei un iedzīvotāju izglītošanai - Boehringer Ingelheim, Roche Diagnostics, Astra Zeneca.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=AVpfcgcBucg[/embed]Sirds mazspēja bieži attīstās no citām slimībām vai tieši otrādi - izraisa tās. Šīs saistītās slimības sauc par blakusslimībām jeb komorbiditāti. Biežākās blakusslimības, no kurām cieš sirds mazspējas pacienti, ir neregulāra sirdsdarbība vai ritma traucējumi, hipertensija, nieru slimības, 2. tipa cukura diabēts, aptaukošanās, HOPS, dzelzs deficīts, kā arī mentālās veselības problēmas u.c.
Saskaņā ar starptautisku pētījumu datiem aptuveni 30% no sirds mazspējas pacientiem ir 2.tipa cukura diabēts, 33 – 64% no sirds mazspējas pacientiem ir hroniska nieru slimība, savukārt 50% no 2.tipa cukura diabēta pacientiem ir attīstījusies hroniska nieru slimība. Šādu stāvokli, kad pacientiem ir gan kāda sirds un asinsvadu slimība, gan 2.tipa cukura diabēts un/vai nieru slimība sauc par sirds-nieru-vielmaiņas traucējumiem, un tie skar vairāk nekā 1 miljardu cilvēku pasaulē. Savukārt Latvijā apkopotie dati no Slimību Profilakses un kontroles centra ziņojuma “Sirds un asinsvadu slimības un komorbiditāte”* liecina, ka Latvijas iedzīvotājiem izplatītākā blakusslimība, kura nav cita sirds un asinsvadu slimība (ne-SAS), ir cukura diabēts – kā blakusdiagnoze tas atzīmēts 15,9% gadījumu, pārsvarā tādiem nāves cēloņiem kā akūts miokarda infarkts, hipertensīvas slimības, smadzeņu infarkts. Cukura diabēts kā blakusdiagnoze ir biežāk atzīmēta gados vecākām personām un sievietēm. Izplatītāko ne-SAS blakusslimību īpatsvars procentos no SAS mirušajiem, visiem mirušajiem 2015.-2022. gadā, vecuma grupā 18+ gadi Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe dr. Ginta Kamzola: “Sirds mazspēja pati par sevi ir nopietna diagnoze, kas prasa komplicētu ārstēšanu, tāpēc ir svarīgi to diagnosticēt pēc iespējas ātrāk. Tomēr diezgan bieži pacientiem, kuriem ir sirds mazspēja, ir arī citas blakusslimības. Aptuveni pusei sirds mazspējas pacientu ir arī hroniska nieru slimība, taču arī cukura diabēts veicina hroniskas nieru slimības attīstību, tādēļ ļoti svarīga ir ne tikai pašas sirds mazspējas, bet arī blakusslimību diagnostika, jo tās ietekmē gan pacienta prognozi, gan ārstēšanas taktiku. Tā, piemēram, Eiropas Kardiologu biedrības Ilgtermiņa Sirds mazspējas reģistrs (2011.-2018.) parādīja, ka stacionētu sirds mazspējas pacientu ar cukura diabētu mirstība ir 2 reizes augstāka nekā tiem, kuriem nav diabēta. Labā ziņa - mūsdienās ir attīstījusies gan slimību diagnostika, gan ārstēšana. Turklāt šobrīd ir pieejami ļoti efektīvi medikamenti, kurus lietojot, ir iespējams samazināt gan sirds mazspējas, gan 2.tipa cukura diabēta un nieru slimības riskus, kā arī iespējamās komplikācijas. Neatlieciet un negaidiet situācijas pasliktināšanos, dodieties pie sava ģimenes ārsta! Lai laicīgi atklātu sirds mazspējas un blakusslimību riskus, ir svarīgi veikt asinsanalīzes, elektrokardiogrammu, nepieciešamības gadījumā arī ehokardiogrāfisko izmeklējumu un noteikt nātrijurētisko peptīdu (BNP vai NT-proBNP) līmeni asinīs. Un, protams, pamats stiprai sirds veselībai ir veselīgs dzīvesveids jebkurā vecumā!” Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: “Lai arī daudzos gadījumos tā ir sekmīgi ārstējama, sirds mazspēja ir biežs hospitalizācijas un arī nāves iemesls. Tā var būt sastopama arī gados jaunu cilvēku vidū, taču tās izplatība strauji pieaug līdz ar vecumu – vecuma grupā virs 80 gadiem tā ir 12 līdz 14% iedzīvotāju. Gan sirds mazspējas, gan blakus slimību sekmīgai ārstēšanai svarīga ir agrīna šo slimību diagnostika, kā arī koordinēta sirds mazspējas un blakusslimību ārstēšana. Tāpēc Sirds (maz)Spējas dienās vēlamies gan izglītot sabiedrību, gan rast iespēju uzzināt vairāk par šīm diagnozēm no speciālistiem, sniegt iespēju pārbaudīt veselību un stiprināt to ar veselīgām aktivitātēm. Savukārt lēmumu pieņēmējiem vēlamies atgādināta, ka savlaicīga un pieejama sirds mazspējas diagnostika un ārstēšana ne tikai uzlabo pacientu veselību un dzīvildzi, bet samazina arī izmaksas, kas saistītas ar novēršamām hospitalizācijām un nāvēm.” Sirds (maz)Spējas dienu aktivitātes 9.maijā Tiešsaistes diskusija un klātienes pasākums pacientiem Sirds mazspēja un biežākās blakusslimības: kā atklāt, ārstēt un atgriezt jaudu? Vieta un laiks: Klātienē - no plkst.17.00 Latvijas Ārstu biedrībā, Skolas ielā 3, Rīgā (atsūtot pieteikumu uz e-pastu: info@parsirdi.lv), vietu skaits ierobežots)/ Tiešsaistē - biedrības ParSirdi.lv Facebook kontā @Parsirdi.lv Pasākumā:- Pacientu biedrību “ParSirdi.lv”, “Latvijas Diabēta asociācijas”, “Latvijas Nieru slimnieku asociācijas” pārstāvju uzrunas pacientiem.
- Kopā ar kardioloģi, nefroloģi un endokrinoloģi dosimies pretī labākai veselībai un ilgākai dzīvei:
- Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe
- Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, RSU asoc.prof. Ieva Ziediņa: “Nieres un sirds cieš un priecājas kopā!”.
- Endokrinoloģe, Dr.med.Kristīne Ducena: “Karlsons un saldā sirds jeb aptaukošanās un paaugstināta cukura līmeņa sekas.”
- pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
- elpas trūkums,
- nogurums un nespēks,
- paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
- Blakusslimības jeb komorbiditāte ir jebkurš līdzās pastāvošs veselības (slimības) stāvoklis, kad cilvēkam vienlaikus ir vairāk nekā viena slimība.
- Blakusslimības bieži ir hroniskas vai ilgstošas slimības, kurām nepieciešama komplicētāka ārstēšana.
- Blakusslimības ir ļoti izplatītas cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, pat jaunākās vecuma grupās.
- Sirds mazspēja var izraisīt blakusslimības, savukārt blakusslimības var veicināt sirds mazspējas progresēšanu.
- Sirds mazspējas pacienti bieži cieš no vairākām blakusslimībām, piemēram, neregulāras sirdsdarbības vai ritma traucējumiem, augsta asinsspiediena, nieru slimības, 2. tipa cukura diabēta, aptaukošanās, dzelzs deficīta un garīgās veselības problēmām, piemēram, trauksmes un depresijas.
- Biežākās blakusslimības un veselības traucējumi ir:
- Sirds mazspējas ārstēšanā liela nozīme ir savlaicīgai saistīto stāvokļu (blakusslimību) atpazīšanai.
- Sirds mazspējas pacientiem jākonsultējas ar savu ārstu, lai laicīgi atklātu blakusslimības.
- Agrīna, saskaņota ārstēšana ir ļoti svarīga, tāpēc apspriediet savas blakusslimības un riskus ar savu ārstu.
- Dzīvošana ar blakusslimībām un sirds mazspēju var ietekmēt jūsu fizisko un garīgo veselību, taču efektīvai diagnostikai un ārstēšanai ir izšķiroša nozīme vislabākā rezultāta sasniegšanai un labākas dzīves kvalitātes nodrošināšanai.
Šo aptauju veic starptautiskais pacientu organizāciju tīkls “Global Heart Hub” (kuras filiāle Latvijā ir ParSirdi.lv), sadarbībā ar Ilinoisas Valsts Universitāti.
Mēs ļoti novērtētu Jūsu ieguldījumu šajā svarīgajā, globālajā pacientu pētījumā. Aptaujā ir tikai 10 jautājumi.
Lai piedalītos aptaujā, lūdzu, noklikšķiniet uz saites šeit
Paldies par Jūsu dalību un ieguldījumu sirds mazspējas pacientu dzīves uzlabošanā visā pasaulē!
No 2023.gada 1.maija sirds mazspējas pacientiem, kuri pēdējo 6 mēnešu laikā bijuši hospitalizēti (ārstējušies slimnīcā) sirds mazspējas pasliktināšanās dēļ un kuriem ir pielietota urīndzenošo līdzekļu intravenoza terapija, tiek kompensēts jauns medikaments.
Saskaņā ar kompensācijas nosacījumiem, medikamentu izraksta kardiologs atbilstoši konsīlija slēdzienam četrās lielākajās slimnīcās (P.Stradiņa KUS, Rīgas Austrumu KUS, Daugavpils un Liepājas reģionālajās slimnīcās), ja pacienta stāvoklis ir atbilstošs papildus medikamenta nepieciešamībai.
Paredzamais pacienta līdzmaksājums ir apmēram 14,00 EUR mēnesī.
Vairāk par medikamentu jautājiet savam ārstējošajam ārstam! Plašāka informācija par medikamentu: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/verquvo-epar-product-information_lv.pdfSlimnīca | Aktivitāte | Datums |
Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca Reģistratūra (A korp.) un Ambulatorā un diagnostiskā nodaļa (32. korp.) | Bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju | No 10. maija |
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Hipokrāta ielā 2 - 2. stāvā, Ambulatorā daļa (poliklīnika), - Aritmoloģijas nodaļa, - Neatliekamās kardioloģijas nodaļa Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Juglas ielā 20 - Kardioloģijas nodaļa | Bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju | No 10. maija |
Liepājas Reģionālā slimnīca, Ambulatorās veselības aprūpes daļas stends | Bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju | No 10. maija |
Vidzemes slimnīca Kardioloģijas nodaļa | Bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju | No 10. maija |
Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Ventspils), Kardioloģijas nodaļa | Bezmaksas izglītojošie un informatīvie materiāli par sirds mazspēju Dr. Ņikitas Nazarenko lekcija “Sirds mazspēja FAQ: biežāk uzdotie jautājumi”. | No 10. maija 23. maijā 15:00 |
Jelgavas pilsētas slimnīca Ambulatorās daļas konferenču zāle | Izglītojošs pasākums iedzīvotājiem “Sirds veselība-diagnosticēt nediagnosticēto”. Programma: Jauno ārstu konsultācijas iedzīvotājiem dažādos jautājumos par sirds veselību. Visu pasākuma laiku būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, uzdot jautājumus un saņemt atbildes par sirds veselību un sirds slimību profilaksi, diagnostikas iespējām. 10:00-11:00 dr. Marinas Kovaļovas lekcija “Jautājumi un atbildes par sirds mazspēju: simptomi, profilakse, veselīgs uzturs”. Visu pasākuma laiku būs pieejami bezmaksas informatīvie materiāli par sirds mazspēju un sirds veselības profilaksi. | 20.maijā 9.00-12.00 |
- pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
- elpas trūkums,
- nogurums un nespēks,
- paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
Latvijas Nieru slimnieku asociācija (LNSA) apvieno pacientus ar hronisku nieru mazspēju ( 1,2, un 3 grupas invalīdus), pacientus kas saņem nieres aizstāj terapiju hemodialīzi un peritoniālo dialīzi, kā arī pacientus pēc nieres transplantācijas. Pavisam Latvijā ir vairāk kā 600 transplantēto pacientu, ap 500 hemodialīzes pacientu un vairāk kā 100 peritoniālās dialīzes pacienti. ( skaitļi ir aptuveni jo valstiska nieru slimnieku reģistra nav). LNSA veicina nieru slimnieku integrāciju sabiedrībā, nodrošina viņu līdzdalību visās ikdienas dzīves sfērās, sekmē pacientu apmācību, aprūpi un ārstēšanu. Nieres transplantācija ir vienīgais veids , kā smagi slimu nieru pacientu var atgriezt pilnvērtīgā dzīvē. Līdz ar to LNSA uzdevums ir informēt sabiedrību par orgānu transplantāciju procesu. Ļaujot izmantot sava tuvinieka orgānus, mēs nenodarām pāri aizgājējam, mēs dodam iespēju atgriezties pilnvērtīgā dzīvē vairākiem cilvēkiem. Biedrības vadītāja Jolanta Keša uzsver: "Ļaujot izmantot sava tuvinieka orgānus, mēs nenodarām pāri aizgājējam, mēs dodam iespēju atgriezties pilnvērtīgā dzīvē vairākiem cilvēkiem." Vairāk: www.niere.lv
Latvijas Diabēta asociācija Nozīmīgākie asociācijas darba virzieni: Sniedz mūsdienīgu, kompetentu, uz pierādījumiem balstītu informāciju par cukura diabēta diagnostiku, kontroli, paškontroli, ārstēšanu, cukura diabēta sarežģījumiem, kā arī emocionālo grūtību pārvarēšanu, dzīvojot ar diabētu. Izglīto cukura diabēta pacientus (sagatavo un izdod informatīvus materiālus un periodiskos izdevumus; rīko izglītojošus pasākumus, īpaši populāri – Pasaules Diabēta dienai veltītie pasākumi; sniedz iespēju apmeklēt diabēta pacientu atbalsta grupas). Sekmē cukura diabēta savlaicīgu diagnostiku (veic bezmaksas srīninga ekspresizmeklējumus; izplata informāciju par diabēta pirmajām pazīmēm un 2.tipa diabēta riska faktoriem). Aizstāv un pārstāv diabēta kopienas intereses, koordinējot aktivitātes ar Latvijas Endokrinologu asociāciju un sniedzot priekšlikumus un iebildumus par Latvijā izstrādātajiem tiesību aktiem, kā arī par nepieciešamām izmaiņām diabēta pacientuaprūpē (Saeimā, Ministru kabinetā, Veselības ministrijā un tās padotības/pārraudzības iestādēs, Labklājības ministrijā, pašvaldībās). Rīko konferences un seminārus veselības aprūpes speciālistiem (1-2 reizes gadā – konferenci endokrinologiem un ģimenes ārstiem). Pārstāv Latvijas diabēta kopienu starptautiskās (pasaules un Eiropas) organizācijās. Vairāk: www.diabetsunveseliba.lv Latvijas Diabēta Federācija Federācija Latvijas Diabēta federācija ir nevalstiska sabiedriska organizācija, kas apvieno Latvijas rajonu un pilsētu pastāvīgās diabēta biedrības. Vairāk: www.diabets.lv- Pacientiem un aprūpētājiem
- Veselības aprūpes nodrošinātājiem un maksātājiem
- Politikas izstrādātājiem un citām ieinteresētajām pusēm.
Aicinām uz izglītojošām un informatīvām aktivitātēm iedzīvotājiem:
10.-20.maijā norisināsies kardiologu video konsultācijas Pieredzējuši kardiologi attālināto konsultāciju platformā Medon.lv sniegs bezmaksas konsultācijas sirds mazspējas pacientiem un cilvēkiem, kuriem ir sirds mazspējas simptomi un aizdomas par slimības iespējamību. Lai pieteiktos konsultācijai, dodieties uz mājas lapu www.medon.lv/sirdsmazspeja 11.maijā plkst.12.00-16.00 ielūdzam uz “Sirds veselības māju” Rīgas Centrāltirgū, Nēģu laukumā (Informācijas centra telpās) Pasākuma ietvaros ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pārbaudīt pulsu, konsultēties par sirds mazspēju ar kardiologu, kā arī saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds veselību 14.maijā plkst.11.00-15.00 norisināsies “Sirds veselības diena” Jelgavā (Raiņa parkā pie Jelgavas poliklīnikas) Plkst.11.00 Izglītojošas un iedvesmojošas kardiologu lekcijas iedzīvotājiem:- Sirds veselības dienu atklās Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis
- Jelgavas poliklīnikas kardioloģes dr.Marinas Kovaļenko lekcija “Lai sirds spēj vairāk!”
- 15:00 notiks pasākuma svinīgā atklāšana, kuru vadīs TV personība Aivis Ceriņš.Pasākuma atklāšanā piedalīsies: prof. Andrejs Ērglis, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents, Inese Mauriņa, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja, Ilmārs Dūrītis, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs, Viesturs Kleinbergs, Rīgas domes deputāts, Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs, Liene Sondore, sertificēta uztura speciāliste.
- 15:00 – 19:00 Bezmaksas sirds veselības skaitļu mērījumi un speciālistu konsultācijas. (asinsspiediens, glikozes līmenis, kopējais holesterīna līmenis, ZBL jeb “sliktais” holesterīns)
- 15:30 – 16:30 Uztura meistarklase ar uztura speciālisti Lieni Sondori
- 15:30 – 17:00 Nūjošanas nodarbība
- 16:00 – 17:00 Līnijdeju nodarbība
- 17:00 – 18:00 Cigun nodarbība
- 18:00 – 19:00 Vingrošanas nodarbība
- Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg. Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.
- Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē. Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.
- Kopējā holesterīna līmenim ir jābūt zem 5,0 mmol/l. Triglicerīdu līmenim (tautas valodā – parastie tauki) ir jābūt zem 1,7 mmol/l. ZBLH (tautas valodā – sliktais holesterīns) līmenim ir jābūt zem 3 mmol/l. Cilvēkam ar kādu no sirds un asinsvadu slimībām ZBLH līmenim ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
- Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9. Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)² Jums ir lieka ķermeņa masa, ja ĶMI = 25 – 29,9 Jums ir aptaukošanās, ja ĶMI ³ 30
- Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis asinīs ir 6,1 – 6,9 mmol/l.
- Precīzi ievērojiet nozīmēto medikamentu lietošanas režīmu un regulāri veiciet visus ieteiktos izmeklējumus!
- Centieties saglabāt možu noskaņojumu, atrast laiku pastaigām svaigā gaisā un mērenām fiziskām aktivitātēm, lietojiet veselīgu uzturu! Tas noteikti nāks par labu Jūsu sirds veselībai.
- Atrodiet laiku, lai uzzinātu vairāk par sirds mazspēju un to, ko pats varat darīt savas veselības labā. Labāka savas slimības izpratne ļaus sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus. Ieskatieties sirdsmazspeja.lv
- pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu,
- elpas trūkums,
- nogurums un nespēks,
- paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
Kardioloģe Ginta Kamzola: Kādiem rādītājiem jāseko sirds mazspējas pacientiem un kā jārīkojas, lai novērstu slimības saasinājumus?
- Kas izraisa sirds mazspēju?
- Kādi ir tipiskākie sirds mazspējas simptomi?
- Kādi izmeklējumi ir jāveic, lai diagnosticētu sirds mazspēju?
- Vai var palaist garām sirds mazspēju?
- Vai tiesa, ka sirds mazspējas pacientiem ir smagākas komplikācijas no COVID-19?
- Vai mani sodīs, ja nevalkāju masku, jo esmu sirds mazspējas pacients un
- man ir grūti elpot maskā?
- Vai sirds mazspējas pacientam ir nepieciešams pulsa oksimetrs?
- Par ko liecina mainīgs asinsspiediens un kā rīkoties?
- Ko darīt, ja ārsts vairs neizraksta zāles asinsspiedienam, kuras lietoju
- iepriekš, bet saka, ka var izrakstīt kā kompensētas tikai lētākās ar tādu pašu
- aktīvo vielu?
- Ir izoperēta mitrālā vārstule, taču nesen sākusies mirdzaritmija, lai gan
- cītīgi lietoju zāles un ievēroju veselīgu dzīvesveidu. Kāpēc tā?
- Kāpēc tik ilgi jāgaida rindā uz EHO un citiem izmeklējumiem?
- Ārsts saka, ka man ir sirds mazspēja, bet nenozīmē ārstēšanu, kaut arī man
- ir pastāvīgs nogurums, mēdz būt elpas trūkums un svīšana. Kāpēc tā?
- Kā medikamenti uzlabos sirds mazspējas ārstēšanu?
- Kāpēc pacienti dažkārt nelieto zāles atbilstoši ārsta norādījumiem?
- Kā sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus?
- Regulāri un rūpīgi dezinficējiet rokas un mazgājiet tās ar ziepēm un ūdeni.
- Uzturiet vismaz 2 metru attālumu starp sevi un citiem.
- Izvairieties doties uz publiskām vietām.
- Lietojiet aizsargmaskas publiskās vietās.
- Izvairieties pieskarties acīm, degunam un mutei.
- Pārliecinieties, ka arī apkārtējie cilvēki ievēro higiēnas prasības
- Palieciet mājās pat ar nelieliem simptomiem, piemēram, klepu, galvassāpēm, vieglu drudzi. Izvairīšanās no kontakta ar citiem pasargās viņus no iespējam saslimt ar COVID-19 un citiem vīrusiem.
- Ja Jums ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, meklējiet medicīnisko palīdzību.
- Sekojiet jaunākajai informācijai no uzticamiem avotiem, piemēram, Pasaules Veselības organizācijas vai Slimību Profilakses un kontroles centra mājaslapās.
- Klepus / sēkšana
- Liels nogurums vai enerģijas trūkums
- Apetītes zudums
- Biežāka urinēšana, īpaši naktī
- Ātra sirdsdarbība vai sirdsklauves
- Elpas trūkums
- Elpas trūkums, pat guļus stāvoklī
- Tūska potītēs / pēdās / vēderā
- Svara pieaugums īsā laika periodā (> 2 kg 2 dienu laikā)
- Ievērot drošības noteikumus slimības izplatības mazināšanai, tajā skaitā, ievērot 2 metru distanci un bieži mazgāt rokas.
- Ievērot veselīgu dzīvesveidu – lai stiprinātu savu imunitāti un sirds veselību, ir svarīgi gan veselīgi ēst, gan ik dienu veltīt laiku fiziskām aktivitātēm, ja iespējams, svaigā gaisā, kā arī atmest kaitīgos ieradumus.
- Rūpīgi kontrolēt savus veselības rādītājus – asinsspiedienu, pulsu, holesterīna un cukura līmeni asinīs.
- Veikt ikgadējo veselības profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta, lai laicīgi atklātu slimības riskus un nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanos.
- Apzinīgi lietot nozīmētos medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem, neizlaižot un nemainot zāļu devas.
- Atrast laiku atpūtai un veidu, kā veselīgi atbrīvoties no stresa – nodarboties ar to, kas rada prieku.
- Ja parādās insulta vai infarkta pazīmes, tad negaidīt un saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!
- Sāpes krūtīs
- Nepatīkamas sajūtas krūtīs – intensīvas dedzinošas, plēsošas vai žņaudzošas
- Negaidītas sāpes krūtīs atpūtas mirklī. Parasti saistīts ar smagu un ilgstošu samazinātas asins plūsmu uz sirdi, ko izraisa ateroskeroze, jeb koronāro artēriju sašaurināšanās
- Pārmērīgs nogurums, vājums
- Galvas reibonis
- Sirdsklauves – sajūta, ka Jūsu sirds sitas pārāk lēni vai pārāk strauji
- Elpas trūkums – apgrūtināta vai smaga elpošana
- Pārejoši redzes, runas traucējumi, kuri rodas galvas smadzeņu nepietiekamas asinsapgādes dēļ
- Savu vārdu (uzvārds nav nepieciešams šoreiz)
- Vecumu
- Dzimumu
- Kāds ir Jūsu asinsspiediens? (ja zināt)
- Kāds ir Jūsu holesterīna līmenis asinīs? (ja zināt)
- Kāds ir Jūsu cukura līmenis asinīs? (ja zināt)
- Kādas ir Jūsu slimības? (lūdzu, uzskaitiet, ja tās ir vairākas)
- Norādiet medikamentus, kādus lietojat?
- Lietojiet visas zāles, kā ieteicis ārsts
- Turpiniet pats kontrolēt savu stāvokli un katru dienu reģistrēt svaru (pirmā lieta pēc tam, kad esat no rīta izkāpis no gultas).
- Uzturiet regulāru kontaktu ar ģimeni, draugiem vai kaimiņiem, lūdziet palīdzību nepieciešamības gadījumā.
- Turpiniet ēst veselīgi, lietojot produktus, kas ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām, šķiedrvielām un citām būtiskām uzturvielām.
- Iespēju robežās mēģiniet nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, elpojiet svaigu gaisu.
- Noskaidrojiet, kādas zāles ir pacientam izrakstītas, un pārliecinieties, ka tās viņam ir krājumā.
- Pievērsiet uzmanību jauniem simptomiem.
- Pārliecinieties, ka pacientam ir pietiekami pārtikas un saimniecības preču krājumi.
- Apsveriet iespējas un izstrādājiet plānu, kas notiktu, ja jūs saslimsiet un nevarēsiet pacientam palīdzēt.
- Svara pieaugums lielāks par 2 kg.
- Palielināts pietūkums kājās vai vēderā.
- Paaugstināts elpas trūkums pie slodzes, guļus vai gultā naktī.
- Savu vārdu (uzvārds nav nepieciešams šoreiz)
- Vecumu
- Dzimumu
- Kāds ir Jūsu asinsspiediens? (ja zināt)
- Kāds ir Jūsu holesterīna līmenis asinīs? (ja zināt)
- Kāds ir Jūsu cukura līmenis asinīs? (ja zināt)
- Kādas ir Jūsu slimības? (lūdzu, uzskaitiet, ja tās ir vairākas)
- Norādiet medikamentus, kādus lietojat?
Sirdij draudzīgā majonēze
Traukā saputo 1–2 olas dzeltenumus. Kad tas kļuvis gaišāks, pa pilienam pievieno olīveļļu (½ glāzi), puto kamēr masa sabiezē un kļūst krēmīga, palielinoties apjomā 3–4 reizes. Tad pievieno ½ citrona sulu, sāli (es lieku anšovus, jo tie dod brīnišķīgu pikantumu – kā oriģinālreceptē), var pievienot mazu sasmalcinātu ķiplociņu, sinepes un turpina putot. Voila! Šāda majonēze der ar dārzeņiem, rasolam, Cēzara salātu mērcei un citiem brīnišķīgiem ēdieniem.Ķirbju biezzupa
Vislabāk derēs mazie ķirbīši spilgti oranžā krāsā, jo tie ir saldi un aromātiski! Labi der arī riekstu jeb sviesta ķirbis. Vēl vajadzēs 1 kartupeli, 1 burkānu, sīpolu, seleriju kātu, 2 ķiploka daivas.- Ķirbi sagriež šķēlēs un liek cepeškrāsnī uz 20 min. Tas ķirbim piešķis vēl vairāk salduma!
- Pannā ar 1-2 ēd.k extra virgin olīveļļas uz mazas uguns apcep sagrieztu burkānu, sīpolu, ķiploku un selerijas kātu! Sīpols un ķiploks nedrīkst palikt brūns, krāsai jākļūst zeltainai!
- Katliņā liek lielos gabalos sagrieztu kartupeli, apcepto burkānu, cepeškrāsnī izcepto ķirbi, ieber tējkaroti ķimeņu un uzlej ūdeni tik daudz, lai knapi apsedz dārzeņus, uzvāra, kamēr kartupelis mīksts.
- Tad visu sablendē biezzupā. Zupa iznāks bieza un tumīga. Kad servējiet galdā, zupā var „iezīmēt” rakstus ar grauzdētu ķirbju eļļu ( derēs arī riekstu eļļa, trifeļu eļļa vai tā pati olīveļļa). Ja vēlaties piešķirt zupai pikantumu, varat ierīvēt svaigu ingveru, čilli pipariņu vai ķimeņu vietā likt kumīnu. Klāt labi derēs grauzdēta saldskābmaizes šķēle.
Crepes Suzette
4 plānās pankūkas (1 saputota ola, 1 glāze piena, 1 glāze miltu, 1 tējkarote cukura, šķipsniņa sāls, 1 ēdamkarote kausēta sviesta), ceptas olīveļļā. Mērcei – 2 apelsīni, nomizoti, sadalīti gabaliņos, sarīvēta miziņa, + 2 apelsīnu sula. Mērci pannā uzkarsē, saudzīgi ievieto divreiz pārlocītas gatavās pankūkas, uz lēnas uguns uzkarsē. Tad pankūkas karstas servē uz šķīvja!Karpa
Karpu notīra, sagriež gabaliņos, arī mugurkaulu – uz pusēm, lai labāk izceptos. No galvas, astes un spurām izvāra buljonu, pieliekot lauru lapu, sīpolu, melno piparu graudus, burkānus un pēc izvēles arī kartupeli. Pirms pasniegšanas vēlams bagātīgi papildināt ar sagrieztām dillēm un pētersīļiem. Karpas gabaliņus viegli apviļā miltos un liek karstā pannā olīvelļā cepties no abām pusēm zeltainus. Noņemot no pannas, liek katliņā kārtām (lai uzturētu siltumu) un pa vidu iegriež svaiga ķiploka šķēlītes. Pasniedz ar grauzdētu saldskābmaizi un mārrutkiem. Divu paralēli gatavotu ēdienu gatavošanas laiks – 20 min + 10 min zivs tīrīšana. Pasta ar brokoļiem (vai romiešu salātiem) – 4 porcijām Nepieciešamie produkti- 400g makaronu (penne, fusilli, conchiglie, jebkada veida īsā pasta)
- 3 anšovi
- Čilli
- 2 ķiploka daiviņas
- Vidēja lieluma galviņa brokoļa vai romiešu kāposta
- Sāls
- Olīveļļa
- Siers – parmezans/grana/pecorino
Pērļu vista ar sēnēm
Pērļu vista 1,2 - 1,5 kg 1 sīpols 2 šalotes sīpoli 1 burkāns 2 timiāna zariņi 300 g sēņu (saldētas baravikas vai šampinjoni) 200 g gaileņu (ceptas vai saldētas) 250 g austersēņu 40 g sviesta 300 ml baltvīna 500 ml putnu buljona 50 ml olīveļļas Sāls, pipari Sadala pērļu vistu 8 daļās, liek pannā, ātri apcep olīveļļā no abām pusēm. Samazina karstumu, liek klāt sagrieztus sīpolus, apzeltī 5 min. Palielina karstumu, pielej baltvīnu, uzvāra 5 min, pielej buljonu, liek timiānu, burkānu, sāli, piparus. Uzliek vāku un sutina 1 stundu, 15 min. Sagriež sēnes un apcep sviestā uz ātras uguns, pievieno vistai un sautē visu vēl 6-10 min. Pasniedz pēc izvēles – ar dārzeņiem, seleriju biezeni, kuskusu.- Kardioloģes Ivetas Mintāles iedvesmojoši padomi sievietes sirds veselībai par uzturu, fiziskām aktivitātēm un dzīvotprieku visos vecumos
- Stila ekspertes Unas Bernatovičas padomi un stila ieteikumi, kas jāzina skaistai, gudrai un veselai sievietei
- Iespēja uzdot jautājumus un diskutēt pie kafijas tases
- Latvijas Kardiologu biedrības Sirds Mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe Ginta Kamzola
- Uztura eksperte un veselīga dzīvesveida entuziaste Liene Sondore
- Biedrības ParSirdi.lv cilmes šūna Inese Mauriņa