Medikamenti

Pēc sirds mazspējas diagnozes noteikšanas jums tiks nozīmēti medikamenti. Ir zinātniski pierādīts, ka regulāra medikamentu lietošana atbilstoši ārsta norādījumiem var pozitīvi ietekmēt pacienta veselību un labsajūtu, kā arī samazināt atkārtotu hospitalizāciju skaitu.

 

Daži vispārīgi ieteikumi medikamentu lietošanai:

 

  • Kontrolēt zāļu lietošanu – jāzina, kuri medikamenti, cik bieži un kādās devās jālieto.
  • Dažu medikamentu pirmās devas var pasliktināt sirds mazspējas pacientu pašsajūtu, pirms vispārējais stāvoklis sāk uzlaboties, tāpēc ir svarīgi nepārstāt zāļu lietošanu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu.
  • Devas piemeklēšana katram pacientam var būt lēns process. Sirds mazspējas gadījumā ārstēšana parasti tiek uzsākta ar nelielām devām, pakāpeniski tās palielinot līdz mērķa devām, tāpēc nezaudējiet drosmi un rezultāts tiks sasniegts atbilstoši ārsta ieteikumiem.
  • Parasti sirds mazspējas pacientam jālieto vairāki medikamenti, atcerieties – tie visi ir svarīgi!
  • Svarīgi ir neizlaist nevienu devu, un medikamenti ik dienu jālieto tā, kā norādīts (ievērojot laiku un devu)

 

Sirds mazspējas ārstēšanā biežāk lietotie medikamenti

 

Beta blokatori.

Šīs grupas medikamenti samazina sirdsdarbības frekvenci (sirds sāk strādāt lēnāk) un padara sirds darbu efektīvāku. Šo medikamentu ķīmiskais nosaukums bieži beidzas ar -olols.

Angiotenzīna receptoru un neprilizīna inhibitori (ARNI).

Jauna medikamentu grupa, kura apvieno angiotenzīna receptoru blokatoru un  neprilizīna inhibitora īpašības, tādējādi gan atslābinot asinsvadus, gan palielinot urīna izdalīšanos (diurēzi).

NĀTRIJA-GLIKOZES KO-TRANSPORTPROTEĪNA 2 (SODIUM-GLUCOSE CO-TRANSPORTER 2, SGLT2) INHIBITORI

Jauna medikamentu grupa, kas sākotnēji bija domāta 2.tipa cukura diabēta ārstēšanai. Sirds mazspējas gadījumā šīs grupas zāles samazina sirds pirmsslodzi un pēcslodzi, kā arī nomāc simpātiskās nervu sistēmas aktivitāti, kas palīdz aizsargāt sirdi no turpmākas darbības pavājināšanās un mazina simptomus. Sirds mazspējas pacientam SGLT2 inhibitoru lietošana var samazināt nepieciešamību doties uz slimnīcu, kā arī palielināt dzīves ilgumu.

Angiotenzīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitori.

Šie medikamenti atvieglo sirds darbu, atslābinot organisma asinsvadus. Šo medikamentu ķīmiskais nosaukums bieži beidzas ar -prils. Sākot terapiju, rūpīgāk jāseko līdzi arteriālajam asinsspiedienam, jo pirmās devas var pazemināt asinsspiedienu nedaudz vairāk nekā turpmākā terapija.

Angiotenzīna receptoru blokatori.

Darbojas līdzīgi AKE inhibitoriem, tādējādi gan atslābinot asinsvadus, gan palielinot urīna izdalīšanos (diurēzi).

Minerālkortikoīdu receptoru antagonisti.

Mazina miokarda strukturālasizmaiņas un pastiprina diurētiķu darbību. Var pasliktināt nieru funkciju, tādēļ regulāri jākontrolē nieru funkcija un kālija līmenis asinīs. Minētajām medikamentu grupām sirds mazspējas ārstēšanas procesā ārkārtīgi svarīgi ir sasniegt mērķa devas.

Diurētiķi jeb urīndzenošie līdzekļi.

Novērš sirds mazspējas simptomus, kas saistīti ar šķidruma aizturi organismā (tūskas, sastrēgums plaušās, šķidrums vēdera dobumā utt.). Devas koriģējamas atkarībā no simptomu izteiktības.

 

Mērķa deva – medikamenta deva, kuru vēlams sasniegt, ārstējot sirds mazspēju, lai nodrošinātu maksimālo iespējamo efektu.