Ginta Kamzola
Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja
Lai arī hroniska sirds mazspēja ir nopietna slimība, laicīgi to atklājot, sekojot ārsta norādījumiem, kā arī ievērojot veselīgu dzīvesveidu, iespējams uzlabot veselības stāvokli un samazināt iespējamu komplikāciju risku. Tāpēc aicinu pacientus rūpīgi iepazīties ar mājaslapā atrodamo informāciju, lai savlaicīgi pamanītu sirds mazspējas simptomus, sekotu līdzi ārstēšanās rezultātiem un zinātu, kā rīkoties kritiskās situācijās!
Andrejs Ērglis
Latvijas Kardiologu biedrības prezidents
“Medicīna un tehnoloģijas mūsdienās ir sasniegušas tik augstu līmeni, ka daudzas slimības, tostarp, sirds mazspēju, ir iespējams laicīgi diagnosticēt un sekmīgi ārstēt. Tomēr! Lai sasniegtu maksimālu ārstēšanās rezultātu, liela nozīme ir pacienta līdzestībai - ir rūpīgi jāseko ārstu ieteikumiem, pareizi un pastāvīgi jālieto medikamenti, regulāri jāpārbauda veselība un jāievēro veselīgs dzīvesveids! Tad ir iespējams ne tikai pagarināt dzīves ilgumu, bet arī uzlabot dzīves kvalitāti!”

Jaunumi

10.05.2022.
Jauns buklets: pacienta ceļš - no simptomiem līdz diagnozei
Lai palīdzētu pacientiem saprast, kā rīkoties, ja ir aizdomas par sirds mazspēju, kādus jautājumus uzdot ārstam un kādi ir soļi, kas parasti jāveic, lai varētu savlaicīgi izslēgt vai tomēr apstiprināt sirds mazspējas diagnozi un uzsākt ārstēšanu, biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāju Gintu Kamzolu ir izstrādājusi jaunu bukletu pacientiem. Lai lejuplādētu materiālu, lūdzu, nospiediet uz šo saiti: sirds_mazspeja_A5_preview2 (1)
Lasīt vairāk
08.05.2022.
Aicinām uz videokonsultācijām ar kardiologiem
Sirds mazspējas dienu ietvaros, pieredzējuši kardiologi no 10.-20.maijam attālināto konsultāciju platformā Medon.lv sniegs bezmaksas konsultācijas sirds mazspējas pacientiem un cilvēkiem, kuriem ir sirds mazspējas simptomi un aizdomas par slimības iespējamību. Pieteikties konsultācijai ir pavisam vienkārši. Dodieties uz mājas lapu www.medon.lv/sirdsmazspej un aizpildiet pieteikuma anketu, pēc tam ar Jums sazināsies Medon.lv pārstāvis, lai vienotos par abpusēji ērtāko konsultāciju laiku.    
Lasīt vairāk
05.05.2022.
No 10.maija Latvijā norisināsies Sirds mazspējas dienas
Lai vērstu uzmanību sirds mazspējai, kā arī izglītotu par slimības simptomiem un riska fakoriem, no 10.maija Latvijā norisināsies akcija “Lai sirds spēj vairāk!”, kuru organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību un starptautisko organizāciju Global Heart Hub. Akcijas ietvaros iedzīvotājiem būs iespēja pasākumos Rīgā un Jelgavā pārbaudīt sirds veselību un saņemt izglītojošus materiālus, kā arī konsultēties ar pieredzējušiem kardiologiem video konsultācijās.

Aicinām uz izglītojošām un informatīvām aktivitātēm iedzīvotājiem:

10.-20.maijā norisināsies kardiologu video konsultācijas Pieredzējuši kardiologi attālināto konsultāciju platformā Medon.lv sniegs bezmaksas konsultācijas sirds mazspējas pacientiem un cilvēkiem, kuriem ir sirds mazspējas simptomi un aizdomas par slimības iespējamību. Lai pieteiktos konsultācijai, dodieties uz mājas lapu www.medon.lv/sirdsmazspeja 11.maijā plkst.12.00-16.00 ielūdzam uz “Sirds veselības māju” Rīgas Centrāltirgū, Nēģu laukumā (Informācijas centra telpās) Pasākuma ietvaros ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pārbaudīt pulsu, konsultēties par sirds mazspēju ar kardiologu, kā arī saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds veselību 14.maijā plkst.11.00-15.00 norisināsies “Sirds veselības diena” Jelgavā (Raiņa parkā pie Jelgavas poliklīnikas) Plkst.11.00 Izglītojošas un iedvesmojošas kardiologu lekcijas iedzīvotājiem:
  • Sirds veselības dienu atklās Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis
  • Jelgavas poliklīnikas kardioloģes dr.Marinas Kovaļenko lekcija “Lai sirds spēj vairāk!”
Plkst.11.00-15.00 Ikvienam būs iespēja izmērīt asinsspiedienu, pārbaudīt pulsu, kā arī saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds veselību.
Lasīt vairāk
14.03.2022.
Jaunas zāles sirds mazspējas pacientiem samazina mirstību un hospitalizāciju
Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi medikamenta - empagliflozīns - izmantošanu simptomātiskas hroniskas sirds mazspējas ārstēšanai pieaugušajiem neatkarīgi no kreisā kambara izsviedes frakcijas.1 EK apstiprinājums nozīmē, ka empagliflozīna sirds mazspējas indikācija tiek paplašināta, piemērojot to visā kreisā kambara izsviedes frakcijas spektrā pieaugušajiem, tostarp pacientiem ar saglabātu izsviedes frakciju (turpmāk – HFpEF). Sirds mazspēja skar vairāk kā 15 miljonu cilvēku Eiropā un ir iemesls gandrīz 2 miljoniem hospitalizāciju gadā.2 Apmēram pusei šo pacientu ir sirds mazspēja ar saglabātu izsviedes frakciju,3 kas līdz šim ir bijusi viena no lielākajām nepieciešamībām kardiovaskulārajā medicīnā, pamatojoties uz HFpEF prevalenci, sliktiem iznākumiem un specifiskās ārstēšanas iespēju trūkumu.4,5 Apstiprinājums ir sniegts, pamatojoties uz EMPEROR-Preserved III fāzes klīnisko pētījumu, kurā tika izvērtēta 10 mg empagliflozīna devas iedarbība, salīdzinot ar placebo vienu reizi dienā, pievienojot tos papildus standarta ārstēšanai 5 988 pieaugušiem sirds mazspējas pacientiem ar kreisā kambara izsviedes frakciju virs 40%.6 Šajā klīniskajā pētījumā empagliflozīna iedarbība liecināja par nozīmīgu kombinētā primārā mērķa kritērija - kardiovaskulāras nāves vai hospitalizācijas sirds mazspējas dēļ - relatīvā riska samazināšanos par 21% (absolūtā riska samazināšanās 3,3%; riska attiecība: 0,79; 95% ticamības intervāls: 0,69 – 0,90) neatkarīgi no izsviedes frakcijas vai diabēta esamības.6  EMPEROR-Preserved klīniskais pētījums ietilpst visplašākajā un visaptverošākajā SGLT2 inhibitoru izpētes programmā EMPOWER, kurā pēta empagliflozīna iedarbību visā plašā kardiovaskulāro, nieru un metabolo slimību spektrā. Šobrīd medikamentu pacientiem var nozīmēt kardiologs vai ģimenes ārsts, pagaidām Latvijā tas nav iekļauts valsts kompensējamo medikamentu sarakstā. Sīkāka informācija par šīm zālēm ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras tīmekļa vietnē: http://www.ema.europa.eu. Atsauces:
  1. European Commission. Union Register of medicinal products for human use. Available at: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/html/h930.htm. Last accessed: March 2022.
  2. Health Policy Partnership. Heart failure policy and practice in Europe. Available at: https://www.healthpolicypartnership.com/app/uploads/Heart-failure-policy-and-practice-in-Europe.pdf Last accessed: March 2022.
  3. Andersen MJ, Borlaug BA. Heart failure with preserved ejection fraction: current understandings and challenges. Curr Cardiol Rep. 2014 Jul;16(7):501.
  4. Butler J, Fonarow G, Zile M, et al. Developing therapies for heart failure with preserved ejection fraction: Current State and Future Directions. JACC Heart Fail. 2014 Apr;2(2):97–112.
  5. Shah SJ, Borlaug B, Kitzman D, et al. Research priorities for heart failure with preserved ejection fraction. Circulation. 2020; 141:1001–26.
  6. Anker S, Butler J, Filippatos G, et al. Empagliflozin in Heart Failure with a Preserved Ejection Fraction. N Engl J Med. 2021;10.1056/NEJMoa2107038.
Lasīt vairāk

Video

Mūsu atbalstītāji un draugi